Receta për vaj ulliri pikant, që ndihmon në qarkullimin e gjakut

Vaji i ullirit, me specat djegës të kuq janë një mrekulli për shëndetin tuaj dhe kurojnë probleme që lidhen me shtyllën kurrizore, reumatizmën, deformimet e kockave etj.

Vaj i specave djegës ka veprim stimulues, zgjeron kapilarët, rrit qarkullimin e gjakut, rrit metabolizmin dhe ndikon në procesin rigjenerues të epidermës së lëkurës.

Do t’ju duhen:
-10 speca djegës
-2 gota vaj ulliri
-Kavanoz qelqi që mban 1 litër
Metoda e përgatitjes:
-Lani specat djegës. I prisni imët me thikë apo mund ti fusni në blender.
-Përzierjen hidheni në një kavanoz qelqi dhe më pas shtoni vajin e ullirit.
-Lëreni përzierjen në një vend të errët. Pas 7 ditësh, mund ta lini në frigorifer dhe ta përdorni si mjekim, sidomos për fërkimin e lëkurës me probleme.
-Herën e parë, masazhoni zonat e lëkurës me vaj, disa herë në ditë, në varësi të vendndodhjes së dhimbjes: krahëve, qafës, shpinës.
-Pas aplikimit të vajit, do të ndjeni paksa djegie në lëkurë, por gjithçka është e durueshme.

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU