Receta për një drekë të shijshme: Lakror me dy petë

Përbërësit:

▪ 500 gr miell

▪ 250 ml ujë

▪ 10 gr kripë

▪ spinaq

▪ gjizë

▪ gjalpë

Përgatitja:

Zëmë brumin, që mos të jetë as shumë i fortë, as shumë i butë. E lemë 50 min sa të zbutet.

Pastaj fillojmë hapim dy kulaçe dhe nga secili kulaç hapim një petë.

E lyejmë tepsinë me gjalpë.

Hapim petën e parë, përgatitim mbushjen. Mbushja mund të bëhet me spinaq, hithra, qepë dhe domate ose gjizë.

Përgatisim gjellën dhe hedhim petën tjetër.

E spërkatim me pak gjalpë dhe ujë dhe e fusim në furrë.

Lakror, për rreth 15 min është gati.

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU