Receta për ëmbëlsirat e veçanta në festat e fundvitit

Nëse dëshironi të bëni diçka ndryshe këtë vit të shijshme dhe mjaft të lehta, do të ishin disa ëmbëlsira me dizenjon e babagjyshit, pemë krishtlindjesh, dreri, plaku prej dëbore të cilat janë të veçanta.Të vogla dhe me shije ne ju sjellim disa foto se si ti dekorojmë. Përbërësit:

300 gr miell për ëmbëlsira
1 kokërr vezë
80 gr sheqer
50 gr gjalpë
lëkurën e grirë të një limoni
pak maja të vanilezuar në pluhur
pak kripë dhe 125 gr pika çokollate.

Përbërësit:

Me miellin bëj mbi një formë vullkani dhe vendos në mes të tij të gjithë përbërësit. I ngjeshim dhe i bëjmë brumë, krijojmë një rryl brumi dhe e presim në rriska shumë të holla. I vendosim mbi një tavë të mbuluar me letër furre dhe i fusim në furrë për 15 minuta në temperaturë 170 gradë.

/b.d

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU