Rama nuk pret përgjigjen e LSI, nis takimet me aleatët e tjerë për koalicionin

Edi Rama ka kryer një punë intensive për konstituimin e koalicionit për zgjedhjet e 18 qershorit. Edhe pse afati i fundit për të dorëzuar në KQZ koalicionin është 19 prilli, kryeministri i vendit ka takuar të gjithë aleatët e koalicionit “Aleanca për Shqipërinë Evropiane” në vitin 2013 dhe 2015 për të përgatitur ngritjen e koalicionit të ri.

Në vitin 2013 për zgjedhjet parlamentare ky koalicion pati 37 parti, ndërsa në vitin 2015 në zgjedhjet lokale, koalicioni i majtë regjistroi 39 parti. Burime të “Shqiptarja.com” pranë kryeministrisë thanë se këto takime janë kryer kryesisht në zyrën e Ramës në kryeministri dhe përgjithësisht kanë qenë takime personale të kreu të PS-së më drejtuesit e partive të vogla.

Të kontaktuar nga Shqiptarja.com, kryetarë të disa prej partive të vogla që janë pjesë e koalicionit që po përfundon mandatin qeverisës, konfirmuan se janë takuar me Edi Ramën dhe kanë bërë një analizë se sa janë përmbushur marrëveshjet paraelektorale për ndarjen e pushtetit.

Takimet janë zhvilluar me intensitet dy muajt e fundit dhe do të vijojnë sërish deri në firmosjen e marrëveshjes së re parazgjedhore. Aleatët bëjnë me dije se në disa raste i kanë paraqitur kryeministri pakënaqësi se nuk janë shpërblyer për numrin e votave me të cilat kanë kontribuar për koalicionin, por kjo kohë është shfrytëzuar që drejtuesit e koalicionit qeverisës të reflektojnë në raport me aleatët.

Disa prej aleatëve kanë gjeneruar pushtet nga kjo qeveri, si kryetari i Aleancës Arbnore Kombëtare, Gjet Ndoj i cili ka qenë drejtor i Arkivit të Shtetit, apo Ervin Mete, kryetar i partisë “G 99” është zëvendësministër i kësaj qeverie në sektorin e financave.

Gjergj Koja, kryetar i Partisë Socialiste të Moderuar ka qenë kryeinspektor i ISSH-së, ndërsa Petro Koçi është ende zëvendësministër i Mbrojtjes. Dy prej aleatëve më të pakënaqur kanë qenë Paskal Milo dhe Skënder Gjinushi të cilët as publikisht nuk i kanë kursyer deklaratat se Rama nuk i është përmbajtur marrëveshjes.

Sipas burimeve Milo ka pasur një qasje më pozitive për t’ju bashkuar përsëri koalicionit, ndërsa Skënder Gjinushi ende nuk ka sqaruar pozicionin e tij. Teksa me partitë e vogla e ka pasur më të thjeshtë për t’i mbledhur rreth vetes, mësohet se në takimet me Shpëtim Idrizin, Rama ka ende pika të lëna pezull por nuk ka asnjë sinjal largimi nga PDIU, ndërsa diskret dhe vendimtar ngelet marrëveshja e mundshme me Ilir Metën, i cili ende nuk ka thënë “po”.

Koalicioni “Aleanca për Shqipërinë Europiane” 2013 
Nr.  Subjekti   Politik                                                        Shkronjat nistore                        Kryetari
1    Partia Socialiste e Shqipërisë                                      PS                                            Edi Rama
2    Aleanca Arbnore Kombëtare                                        AAK                                          Gjet Ndoj
3    Aleanca për Barazi dhe Drejtësi Europiane                   ABDE                                       Valentino Mustaka
4    Partia Ambjentaliste                                                   PA                                            Nasi Buzheku
5    Partia Ardhmëria Shqiptare                                         PASH                                        Emin Subashi
6    Partia Bashkimi Republikan Shqiptar                           PBR                                          Zane Llazi
7    Partia Demokrate për Integrim e Prosperitet                 P.D.I.P                                       Halim Seitaj
8    Partia e Çështjeve Shqiptare                                       P.Ç.SH                                      Bujar Shurdhi
9    Partia e Gjelbër                                                          P.GJ                                          Edlir Petanaj
10   Partia e Punës e Shqipërisë                                       P.P.Sh                                       Muharrem Xhafaj
11   Partia e Reformave Demokratike Shqiptare                  P.R.D.Sh                                   Skënder Halili
12   Partia Unitetit Kombëtar                                             PUK                                          Idajet Beqiri
13   Partia G 99                                                               G 99                                          Ervin Mete
14   Partia Komuniste e Shqipërisë                                   PKSH                                       Qemal Cicollari
15   Partia Komuniste e Shqipërisë 8 Nëntori                     PKSH-                                      8 Nëntori Preng Cuni
16   Partia Kristian Demokrate e Shqipërisë                       PKDSH                                     Dhimitër Muslia
17   Partia Lëvizja Demokratike për Ndryshim                    P.L.D.N                                     Nikolin Staka
18   Partia Lëvizja për Drejtësi e Shqiptarëve                     LDSH                                        Astrit Kosturi
19   Partia Mendimi i Djathte Liberal                                  MDL                                          Mustafa Lici
20   Partia për Mbrojtjen e të Drejtave të Emigrantëve        P.M.D.E                                     Ymer Kurti
21   Partia Personat me Aftësi të Kufizuar                         PPAK                                        Afrim Jeshili
22   Partia Rruga e Lirisë                                                  PRRL                                        Kurt Kola
23   Partia Shqiptare Atdheu                                             PSHA                                       Kreshnik Osmani
24   Partia Socialpuntore Shqiptare                                    PSP                                         Ramadan Ndreka
25   Partia Socialiste e Moderuar                                       PSM                                         Gjergj Koja
26   Partia Socialiste e Vërtetë 91                                      PSV 91                                     Petro Koçi
27   Partia Toleranca e Re e Shqipërisë                              P.T.R.                                        Avdi Keci
28   Partia Ligj dhe Drejtësi                                               PLiDr
29   Partia Lëvizja Punëtore Shqiptare                                P.L.P.SH
30   Partia Lëvizja Socialiste për Integrim                           LSI                                          Ilir Meta
31   Partia Bashkimi për te Drejtat e Njeriut                        PBDNJ                                     Vangjel Dule
32   Partia Demokracia Sociale                                         P.D.S                                        Paskal Milo
33   Partia Social Demokrate                                            PSD                                         Skënder Gjinushi
34   Partia Aleanca Demokristiane e Shqipërisë                 ADK                                          Zef Bushati
35   Partia Pajtimit Kombëtar                                            P.P.K.
36   Partia Aleanca Popullore                                            AP                                             Fatjon Softa
37   Partia e Punës e Shqipërisë e Riorganizuar                 P.P.SH.R                                    Marko Dajti – See more at: http://shqiptarja.com/home/1/rama-konstituon-koalicionin-takon-37-aleat–t–ashe-s–409154.html#sthash.WaDpPPAK.dpuf

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU