“Qeni shkon tek i zoti!”… Miku i ngushtë i Izet Haxhisë hedh akuza të rënda

Dikur ishin miq të ngushtë, por mesa duket afërsia mes të dyve tashmë ka mbaruar njëherë e mirë.

Fjala është për juristin Romeo Kara dhe ish truprojën e Berishës Izet Haxhia. Juristi që ngrit një sërë të dhënash mbi aferën e CEZ ka hedhur një sërë akuzash në drejtim të Izet Haxhisë, duke e cilësuar si një qen që kthehet përherë tëk i zoti (Sali Berisha).

Madje juristi e cilëson Haxhinë si një “bubrrec” që pavarësisht se deklaron kundërshtinë e hapur ndaj ish kryeministrit Berisha, është në të vërtetë një “qen që ka shkuar tek i zoti”.

Kujtojmë se Izet Haxhia u vetëdorëzua në Turqi tek autoritetet dhe u ekstradua vetëm disa javë më parë në Tiranë për të ndjekur gjyqin. Ai është dënuar me burg për përfshirje në vrasjen e Azem Hajdarit.

Javë më parë në gjyqin ndaj tij gjykata vendosi që të rihapë dosjen e tij, duke bërë kësisoj të mundur dhe një rihapje të dosjes së Hajdarit. Deri më tani asnjë trupë gjykuese nuk ka pranuar që të marrë përsipër gjyqin, çka ka bërë që dosja të mbetet pezull.

Më poshtë statusi i juristit Karaj:

Nje pergjigje e detyruar per Erjona Parrucen dhe Izet Parruca Mourlon.

Mbasi kupa mbushet, cdo pike e metejshme natyrisht qe do te derdhet.

Keshtu ndodhi edhe me misionaren e se liges Erjona, si dhe Don Kishotin Izet.

Vleresimet per Izetin mu rriten kur ai u pendua publikisht per cfare ai kishte bere pergjate kohes qe i sherbente Berishes.

Mesa duket qeni kthehet gjithmone tek i zoti, keshtu qe ka disa kohe qe heroi i pendeses Izet, eshte bere pishman pse u pendua.

Izet Parruca Mourlon nuk mund te shije dhe te mashtroje kedo.

Izet Parruca eshte në hall te madh, se do te perballet me Berishen, dhe ne perballje me te, do te inkriminohen patjeter qe te dy.

Do thoni ju: cfare thua more? Izeti erdhi vete për t’u perballur me te. Keshtu mendoja edhe une, kur me telefonoi dhe me tha me zë te dridhur qe: une po direzohem, por te lutem komuniko me median. Dhe une mendova: Ky qenka me trim dhe me i drejte se une, se Ky qe dorezohet vete nuk ka asnje gjynah etj.

Por jo, Izet Parruca Mourlon eshte arrestuar ne nje lokal në Kusadasi, dhe pikerisht aty ku eshte arrestuar dhe heren e pare.

Pra, Ky trimi shqiptaro-anadollo-francez na genjeu te gjitheve duke na thene se eshte vetedorezuar.

Bazuar ne kete mashtrim te tij, u angazhova maksimalisht ne media qe se pari te siguronim mbrojtjen e jetes se tij, dhe se dyti rihapjen e procesit te tij qe per mua eshte procesi Tropoja.

Edhe pse u arrit te rihapej nje proces i pamundur, ku nje nga kontribuesit me te medhej ishte vellai i tij Ismeti, pasi kishte bere 15 vjet burg dhe e njihte shume mire ceshtjen, Izeti nepermjet te dashures se tij virtuale, na ofendoi duke kerkuar largimin tone.

Arsyet per kete i di ai, por i dime edhe ne.

Izetit dhe Saliut nuk i duhet nje proces ne drite te diellit dhe gjitheperfshires.

Izeti eshte mburrur shume me denoncimet e Saliut, por kurre nuk ka folur per ceshtjen Hajdari.

Pse do te thoni ju?

Se i djeg dhe i pervelon.

Minimumi ky trimi virtual le te thote: kush e njoftoi Berishen per kaseten qe Azemi ju dha Haklajve?

Ne cilin furgon ishte naten e vrasjes se Azemit?

Ku ishte pas vrasjes se Azemit?

Kush i zhduku armet apo armen e vrasjes se Azemit?

Kush e njoftoi Berishen per pranine e Jaho Salihit aty etj?

Ja pra qe paska shume arsye qe ceshtja te mos hapet.

Jane vrare rreth 200 bij nenash dhe kjo ceshtje nuk i takon vetem Izetit dhe Berishes.

Ka ardhur nga Turqia pa asnje leter, pa asnje prove dhe pa asnje rrobe me vete.

Si u be i mundur rihapja e procesit?

Apo i fryu sopranoja e Parisit?

Ndau gruan publikisht dhe denigroi femijet e tij ne FB ky burri trim, dhe kur e pyeten pse e bere kete, ma kerkoi Erjona tha.

Propozoi Erjonen për martese nga burgu dhe perseri tha ma kerkoi Erjona, nderkohe qe Erjona lozi rolin publik si e surprizuar.

Kerkoi qe dosja ti dorezohej Erjones sepse ajo do tia jepte babait te saj.

Ismeti takoi babane e saj dhe ai e mohoi kategorikisht nje gje te tille.

Ku do t’a conte dosjen Erjona?

Kujt i sherbeu Erjona me denigrimet ne FB?

Pse te gjithe familjaret e Izetit me motra e vellezer papritur e pakujtuar u etiketuan si armiq?

Pse Izet trimi kercenon me burg vellain e tij?

Pse Erjona merr ne telefon motrat e Izetit dhe i urdheron qe te mos i shkojne ne burg atij?

Kur ato i shkojne dhe ai nuk i pret, ve kujen ne FB se familjaret e kane braktisur Izetin.

Pse nuk flet vete Izeti ne telefon me familjen dhe me mua, nderkohe qe shpenzon 100 mije leke ne dite biseda telefonike me Erjonen?

Pse shprehet Izeti qe po mban burgun e shokeve te tij?

Erjona po na thote se ai eshte hero se eshte ne burg dhe ne te tjeret te pabese.

Po pse nuk shkon t’a takoje e te rrije Erjona në burg me te?

A e ka takuar ndonjehere Erjona kete trim?

Si ka mundesi qe ky heroi shkaterroi publikisht familjen e tij reale per Erjonen virtuale dhe feston si i shapllamosur ditelindjen e djalit te Erjones?

Do t’a kurseja Izet Parrucen nese a nuk do te ishte ne dijeni te situatave, por Ismeti i ka derguar 18 faqe leter në burg duke e sqaruar per gjithshka dhe sot ai nuk mund te justifikohet.

Izeti nuk eshte hero pse u pendua, por pse premtoi perballje publike me Berishen.

Le te mbaje ate qe ka thene, se e ka harruar Berishen dhe po merret me familjaret dhe miqte.

As qe e konsideroj mik nje burrec te tille dhe as kam ndonje kompleks tja perplas si te doje ai trim ate qe meriton ai.

Si gjithmone qeni kthehet tek i zoti.

P.s Burreci ka permendur trimerine time.

Me ka marre nga Turqia ne telefon duke me thene se kriminele ne burgun ku ai po rri tani, jane paguar per te me vrare mua, dhe kane dale në darke per kete qellim dhe jane kthyer ne mengjes.

Ka permendur ish gruan time te pare.

Po Izet Parruca, ajo ishte dhe eshte, por ti nuk ke si ta kuptosh se kurre nuk ke pasur familje dhe grua.

Ajo eshte nena e dy femijeve te mi, dhe dyshohej per nje tumorr ne kurriz, por shyqyr qe doli tjeter gje.

Mendova se do mund t’i beja nje vizite mjeksore ne Stamboll, por ti e di mire qe devijova nga plani.

Une nuk e kam denigruar kurre ish gruan time dhe nenen e djemve te mi, por perkundrazi do ta respektoj perjete per aq sa kam jetuar me te, dhe per aq sa i takon.

Fol prape se po te pres Izet Parruca.

/b.d

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU