Protestojnë e majta dhe e djathta, tension i lartë në Këln

Momente tensioni janë verifikuar këtë të shtunë në Këln të Gjermanisë, si pasojë e organizimit të dy protestave të ndryshme.

Nga njëra anë kanë qenë anëtarët e grupimit të djathtë Pegida, kundër emigrantëve; dhe nga ana tjetër lëvizja anti-demonstratë e ekstremit të majtë.

Policia është përpjekur të mbajë të ndara dy manifestimet dhe ka përdorur topa uji në momentin e përshkallëzimit të dhunës.

Aktet në fjalë morën dhenë pas dëgjimit të propozimeve të kancelares Merkel mbi emigracionin, të cilat u dënuan ashpër nga anëtarët e Pegidës.

Gjithashtu, gjatë së shtunës në Këln është zhvilluar edhe një protestë e shoqatave të grave, për të manifestuar pakënaqësinë ndaj dhunës së ushtruar ndaj tyre.

Mes masave të propozuara nga kancelarja Merkel parashikohet mundësia që refugjatët të humbasin të drejtën e azilit në rast krimesh.

Një mekanizëm ky, i propozuar nga CDU, që do të mundësonte përshpejtimin e dëbimit të emigrantëve fajtorë për krime.

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU