Pishinat e ndotura, rriten rastet e infeksioneve

Ditët e nxehta të korrikut kanë shtuar edhe frekuetimin e pishinave nga ata të cilët ende nuk janë nisur ende me pushime. Por mbipopulimi i tyre si dhe mos respektimi i higjienës brenda në pishinë, ka bërë që dhjetëra fëmijë të vegjël, të paraqiten tek mjeku dermatolog për shkak të infeksioneve bakteriale që kanë marrë nga uji i pishinës.

Sipas mjekes dermatologe, Erjona Shehu, i shpeshtë është shfaqja e mykut në këmbë tek fëmijët e vegjël. Mjekët i bëjnë apel nënave që të bëjnë kujdes me higjienën e fëmijëve para se t’i fusin në pishinë, por edhe më pas. Ata këshillojnë që të mos përdoret i njëjti peshqir.

Pronarët e këtyre bizneseve tanimë janë ndërgjegjësuar për të filtruar dhe klorinuar ujin sipas parametrave të duhura, mbetet në ndërgjegjen e gjithsecilit të respektojë kushtet e higjienës personale, më parë se të futet në pishinë. TCH

ma.me

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU