OKB voton rezolutën: Stop kolonive izraelite në Bregun Perëndimor

OKB kërkon ndaljen e blloqeve të banimit nga Izraeli në Bregun Perëndimor. Vendimi u mor pas votimit të rezolutës që hartuar nga Egjipti.

Ajo që ra në sy ishte qëndrimi i SHBA, aleati kryesor i Izraelit Rezoluta e hartuar nga Egjipti, e mbështetur nga Malajzia, Senegali, Zelanda e Re dhe Venezuela; SHBA abstenuan.

Më herët izraelitët kishin paralajmëruar se vendi i tyre aleat, SHBA do të vendoste veton, por në fakt SHBA abstenoi, duke i hapur kështu rrugën miratimit të rezolutës.

Rezoluta e hartuar nga Egjipti, mbështetej nga Malajzia, Senegali, Zelanda e Re dhe Venezuela./a.m.

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU