Mos vidhni rërën e këtij ishulli, rrezikoni 3000 euro gjobë!

Ishulli mahnitës italian i Sardenjës ka qenë prej kohësh një destinacion i lakmuar turistik – falë miljeve të saj të plazheve me rërë të pastër. Nëse vizitoni Sardenjën dhe bien nën magjinë e ishullit, ju mund të dëshironi të merrni një fetë të shtëpisë së ishullit me ju – por nëse jeni duke menduar të grumbulloni një xhep rërë të artë të bregut, duhet të mendoni përsëri, shkruan Javanews.

Këtë javë një turist, i lindur në Napoli, por rezident në Britani, është gjobitur me ekuivalentin e më shumë se $ 1000, kur autoritetet zbuluan se vizitori kishte vjedhur rërë nga një plazh pranë qytetit të Veriut të Olbias, sipas gazetës lokale L’Unione Sarda. Hajdutët e rërës tani po paralajmërohen se mund të gjobiten diku nga 500 euro (rreth 580 dollarë) deri në 3,000 euro (rreth 3,482 dollarë) nëse kapen me rërë, guralecë ose predha të marra nga plazhet e Sardenjës.

Turistët nuk mund të jenë të vetëdijshëm për ashpërsinë e krimit të tyre kur mbushin një shishe ose qese plastike me rërë dhe e marrin atë në shtëpi, informon Javanews.

Por në vitet e fundit, autoritetet në Sardenjë kanë shpërthyer në vjedhje me rërë dhe po theksojnë pasojat e kësaj vjedhjeje.

Ambasada gjermane në Romë ka postuar një paralajmërim në Facebook për ata që potencialisht konsiderojnë se vjedhin rërë, duke shpjeguar se kjo shkakton “dëme të konsiderueshme”.

Plazhet kanë shenja të qarta duke paralajmëruar se këto vepra nuk do të tolerohen.

Hajdutët e rërës zakonisht vërehen në aeroporte, ku zyrtarët e doganave mund të kërkojnë çanta ose rëra mund të kapet nga skanerët e aeroportit, përfundon Javanews.al.

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU