Milan rrezikon të dënohet me 20 milionë euro

Gjigandi italian Milan përballet me një ndëshkim prej 20 milionë euro nga Shoqata e Futbollit Europian (UEFA) për shkeljen e rregullave të lojës së drejtë financiare (FFP), sipas gazetës Republika.

Kampioni shtatë herë i Europës ka pasur probleme me rregullat e FFP për vite të tëra, madje u përjashtua nga garat ndërkombëtare dhe u kthye nëpërmjet gjykatës së arbitrazhit në Lozanë (CAS), dhe tani pason një sanksion i madh monetar.

Republika shkruan se Milan do të marrë një urdhër në ditët në vijim për të paguar 20 milionë euro, por gjithashtu një dënim që madje nuk mund të regjistrojë lojtarë të rinj për Europa League në janar.

Kjo do të thotë që përforcimet nga Flamengo Lukas Packet, që vjen në fillim të vitit tjetër, nuk do të jenë në gjendje të luajnë ndeshjet europiane.

“Kuqezinjtët” duhet t’i vendosin bilancet financiare në marrëveshje me Autoritetin e Kontrollit Financiar të UEFA.

/b.d

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU