Editorial

Nga Armando Meta/  “Tërheqja nuk i shfajëson këta ish-zyrtarë nga përgjegjësitë e mundshme penale për korrupsion apo shpërdorim detyre. Ata që kanë frikë nga vetting-u,...

KRYESORE

FOTO/ Olta Gixharri ‘përvëlon’ rrjetin, shfaqet topless në mes të dëborës

Ajo është padyshim një ndër femrat më simpatike të jetës publike në Shqipëri, por gjithashtu është edhe shumë e talentuar në fushën e aktrimit.Bëhet...

Banda shqiptare dënohet me 40 vite burg, përdori policët e korruptuar për…

Është mbyllur pas dy vitesh gjyqi në shkallën e parë në mungesë për një grup prej 9 personash, prej të cilëve 8 shqiptarë dhe...

Përmeti bën një shpikje origjinale, prodhon raki edhe nga…hashashi

Rrugët e trafikimit të kanabisit nga Shqipëria në Europën Perëndimore duket se përherë e më shumë po ngushtohen. Kjo i ka detyruar shqiptarët të...

“Zjarrfikësi” Nishani: Lulzim, shtriju dorën kundështarëve brenda partisë!

Bujar Nishani dha një intervistë për emisionin “Byro Politike”. Ai ka komentuar situatën aktuale në vend dhe atë brenda Partisë Demokratike. Nishani i bëri thirrje kryetarit...

Nesër dita e Sulltan Nevruzit, festa më e rëndësishme e besimtarëve bektashinj

Dita e Nevruzit, shënon fillimin e vitit të ri sipas sektit bektashi dhe përkon me ditëlindjen e Imam Aliut në Qabe. Kjo ditë cilësohet...

Leku vendos rekord, shkëmbehet për 129 lekë për euro

Leku shqiptar vijoi tendencën forcuese të dy viteve të fundit duke shënuar kuotën më të fortë që nga viti 2009, ndërsa fondamentat ekonomike nuk...

Burrel, shoferi që aksidentoi për vdekje dy persona ishte një 15-vjeçar!

Policia bën me dije se në aksident u përfshinë një automjet dhe një motoçikletë, dhe më pas makina, ka goditur për vdekje edhe dy...

Shenja e horoskopit që s’ja bën “tërt syri”

Ndodh që njerëzit e lindur në këtë shenjën ndonjëherë të paragjykohen se janë shumë të drejtëpërdrejtë dhe janë të parët që nisin debatet. Por...

Ish-bashkëshortja e futbollistit Xhemaili mund të publikojë një libër që pritet të trondisë futbollin

 Ish-bashkëshortja e Blerim Xhemaili, Erjona Sulejmani ka treguar për herë të parë detaje nga ndarja me futbollistin.E ftuar në emisionin “Top Show Magazine” bukuroshja...

Kryeprokurorja takon kreun e KiE-s në Tiranë: Ja efektet reale të reformës në drejtësi!

Sot, Prokurorja e Përgjithshme e Përkohshme Arta Marku priti kreun e Zyrës së Këshillit të Europës në Tiranë, Claus Neukirch. Temë e bisedës ishte...

Tepelenë, rrëshqitje dherash nga reshjet, rrezikohen banesat

Disa qytetarë të Tepelenës rrezikohen nga rrëshqitja e dherave dhe përmbytjet nga uji për shkak të reshjeve intensive të ditëve të fundit. Si pasojë...

Demarkacioni, kush janë dy deputetët që zhbllokuan ngërçin në Kosovë

Një nga marrëveshjet më të komentuara në Kosovë ka marr fund sot pas një dite maratonike. Kosovën e zhbllokoi një nga deputetët që e...

Skandali i Facebook në zgjedhjen e Trump, Zuckerberg e pranon: Jam përgjegjës!

Pas heshtjes shurdhuese të ditëve pas skandalit që ka përfshirë Facebook dhe Cambridge Analytica, Mark Zuckerberg, themeluesi i Facebook ka thënë më në fund...

A është 500 mijë dollarëshi i Bashës për shërbimet e “Cambridge Analytica”?

Nga Mero Baze/ Një hetim I nisur nga shtypi në Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe në Britaninë e Madhe ndaj kompanisë “Cambridge Analytica”, porovon...

Deputeti i LSI, ultimatum Bashës: Ose marrëveshje me PD, ose të dalim të vetëm...

Deputeti i LSI, Përparim Spahiu tha se është momenti i rëndësishëm që LSI dhe PD të shkojnë në një marrëveshje të përbashkët opozitare. I...

Ahmetaj replikon me FMN për koncesionet e pakërkuara: Heqim dorë në 2021!

Një ditë pasi FMN i kërkoi qeverisë shqiptare eliminimin e praktikës aktuale të dhënies së koncesioneve me propozime të pakërkuara, ka reaguar Qeveria. Ministri...

Takimi 3 kryeparlamentarëve shqiptarë/ Ruçi: Të evropianizojmë Ballkanin

Kryetari i Kuvendit të Shqipërisë Gramoz Ruçi mori pjesë në Forumin e Kryetarëve të Parlamenteve të Shqipërisë, Kosovës dhe Maqedonisë i organizuar në Prishtinë. Në...

GJIROKASTER/ Arrestohet autori i grabitjes që ndodhi mëngjesin e sotëm

Arrestohet autori i grabitjes që ndodhi mëngjesin e sotëm në Gjirokastër. Burime zyrtare nga policia thanë se Arbland Demçaj, 29 vjeç, akuzohet se ka...

Demarkacioni në Kosovë, të humbësh kot tre vjet energji

Nga Ben Andoni Pas orësh, muajsh e gati tre vitesh, Demarkacioni me Malin e Zi është kaluar në Parlamentin kosovar me limitin e votave të...

FOTO/ Shkodër, i rrëmbeu lumi, policia shpëton 2 adoleshentë

Dy adoleshentë kanë shpëtuar paq sot në fshatin Bardhaj, në njësinë administrative Rrethina të bashkisë Shkodër, pasi janë rrëmbyer nga rrjedha e lumit. Është dashur...

Burrel, makina masakron kalimtarët, dy të vdekur

Një aksident i rëndë ka ndodhur mbrëmjen e sotme në aksin rrugor Burrel –Milot, në vendin e quajtur Muzhak, ku dy persona kanë mbetur...

Braçe s’ja përton Bashës: Lulëzim! Ose dorëzo në prokurori “faktet” për bosin e kokainës,...

Nga Erjon Braçe/ Lulëzim! Ose dorëzo në prokurori “faktet” për bosin e kokainës, ose thith preshin në gojë për qejf! Me kulturën ligjore nuk ke lidhje! Ka nje...

Demarkacioni, Meta përgëzon Kuvendin e Kosovës për ratifikimin

Kreu i Shtetit, Ilir Meta ka përgëzuar Kuvendin e Kosovës për miratimin e Demarkacionit me Malin e Zi.  Përmes një reagimi zyrtar, Meta e...

Reagon Brukseli: Ratifikimi i demarkacionit ishte kyç për vizat, tani sfidë korrupsioni

Pas ratifikimit të marrëveshjes së demarkacionit me Malin e Zi, ka reaguar edhe Brukseli. Përmes faqes së tyre zyrtare, ata kanë bërë të ditur...

Raporti i FMN, Spaho: Ahmetaj futi vendin në kolaps ekonomik

Raporti i FMN ka përplasur sërish mazhorancën dhe qeverinë. Deputeti i PD-së, Edmond Spaho ka lëshuar akuza sot në drejtim të ministrit të Financave,...

Itali/ Shqiptari shkon të marrë djalin pas divorcit, masakron me kaçavidë ish-gruan

Një ngjarje e rëndë është shënuar mbrëmjen e djeshme në Itali ku një shqiptar dyshohet se ka plagosur me kaçavidë ish-bashkëshorten e tij. Mediat...

Miratimi i demarakacionit, Haradinaj: Taani presim lëvizjen e lirë në BE!

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka dhënë deklaratën e parë menjëherë pas ratifikimit të Demarkacionit në Kuvend me 80 vota pro. Haradinaj thotë se...

Si sot, më 21 mars, lindi Johan Sebastian Bah

1685 – Lindi Johann Sebastian Bach në veprën e të cilit gjendet baza e traditës së muzikës gjermane. Bashkëkohësit e vlerësojnë atë si një...

Demarkacionin me Malin e Zi, Basha: Akt thelbësor në marrëdhëniet e fqinjësisë së mirë

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka përshëndetur votimin sot në parlamentin e Kosovës për ligjin e Demarkacionit me Malin e Zi. Në një...

Demarkacioni/ Veseli: Nga sot fillon pranvera e lëvizjes së lirë për qytetarët!

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, deklaroi për media pas ratifikimit të Projektligjit për demarkacionin e kufirit ndërmjet Kosovës dhe Malit të Zi....

Vendimi zyrtar/ Kush merr pjesë në kurset profesionale, do të paguhet! 

Siç kishte premtuar kryeministri, qeveria ka miratuar vendimin sipas të cilit, një i papunë mund të përfitojnë një pagesë pjesëmarrjeje në kurs trajnimi profesional,...

JEHONA/ Avramopoulos: Ratifikimi i demarkacionit, hap vendimtar drejt liberalizimit të vizave

Komisionari i Bashkimit Evropian për çështje të brendshme, Dimitris Avramopoulos, ka përshëndetur ratifikimin e marrëveshjes për demarkacionin me Malin e Zi. Ai ka thënë...

Rama: Super vota për demarkacionin një votë e vonuar, por kuptimplotë!

Kryeministri Edi Rama, ka reaguar me anë të një statusi pas votimit nga Parlamenti i Kosovës, të demarkacionit me Malin e Zi. Përmes një...

FIER/ Lista me emrat e 418 personave që përfitojnë lejet e legalizimeve

ALUIZN-i ka shpallur sot listën me 418 emra, të qytetarëve që kanë gati lejet e legalizimeve të objekteve që kishin ndërtuar pa leje. Pas marrjes...

Pas 6 orë tensionesh në Kuvend, Kosova voton Demarkacionin

Pas 6 ore seance të tensionuar ku u hodhën edhe gaz lotsjellës, Kuvendi i Kosovës ka votuar Demarkacionin me Malin e Zi. Demarkacioni. Ne favor...

Prokuroria spanjolle kërkon 5 vjet burg për Alonson

Futbollisti i porsa pensionuar, Xabi Alonso, mund të përballet me dënim me burgim disa vjeçar dhe gjobë milionëshe pas akuzave për mashtrim tatimor. Prokuroria e...

VIDEO/ Nexhmije Hoxha pret komunistët kosovarë që betohen për idalet e Enverit

Një grup kosovarësh kanë vizituar disa ditë më parë Nexhmije Hoxhën në shtëpinë e saj. Ata janw betuar me grushtin lart se do të...

Falsifikimi masiv i pronave te ‘Rana e Hedhun’, prangoset truri i gjithë skemës

Skema e tjetërsimit të pronave në Lezhë ka çuar në pranga një të shpallur në kërkim. I arrestuar është Lekë Frroku. Burime nga Prokuroria konfirmuan se Frroku është një prej...

Meta takon Komitetin e Çështjeve Politike dhe të Sigurisë së BE-së: Të hapen sa...

Presidenti i Republikës, Ilir Meta priti sot në një takim Komitetin e Çështjeve Politike dhe të Sigurisë së Këshillit të BE-së, të përbërë nga...

Përmbytjet në Shkodër, Mesi: KESH do të jap 8 mln lekë

Zëvendëskryeministrja Senida Mesi dhe Ministri i Bujqësisë Niko Peleshi vizituan zonat e përmbytura në Shkodër. Zëvendëskryeministrja Mesi deklaroi se: “Krahas shtimit të forcave në terren për...

Mësoni se kush janë 12 gjërat që vlerësohet se janë më të këqia se...

Të tradhëtosh dikë është e tmerrshme. Me të vërtetë. Po ka gjëra më të këqia që ju bëni, pa e kuptuar. Tradhëtia është e...

40 vjet më vonë/Akuza e Maltës: Spanja u drogua në “Euro 1984”

Mbi tri dekada që nga debakli që i shkaktoi Maltës në Sevilla për të siguruar papritur një vend në Kampionatin Evropian, Spanja është akuzuar...

Ymeraj, Saraçi, Llalla dhe paralajmërimi i ambasadorit Lu

Nga Armando Meta/  “Tërheqja nuk i shfajëson këta ish-zyrtarë nga përgjegjësitë e mundshme penale për korrupsion apo shpërdorim detyre. Ata që kanë frikë nga vetting-u,...

VIDEO+ FOTOT/ Kush është shqiptari i Camorra-s Arben Zogu dhe lidhja e tij me...

Gjatë ditës së sotme policia italiane ka shkatërruar dy organizata kriminale të lidhura me Camorran dhe Ndragheta-n. Operacioni nisi në orët e para të...

Budapest/ Veliaj: Për investimet në UKT do të ketë masterplan të ri për Tiranën

Pas marrëveshjes së financimit me BERZH-in, Tirana ka tashmë edhe një masterplan të detajuar për investimet, me qëllim furnizimin me ujë 24 orë dhe...

Projekti Greenback 2.0: Si mund të dërgojnë para emigrantët pa kosto të larta financiare

Financuar nga Zvicra dhe zbatuar nga Banka Botërore dhe Banka e Shqipërisë, Projekti Greenback 2.0 u lançua sot me synimin për të bërë remitancat...

VIDEO/ Dita e poezisë, Ambasada amerikane reciton vargje nga gjenitë e letërsisë shqipe

Ambasada Amerikane ka publikuar një video mjaft të veçantë në faqen e saj zyrtare në Facebook. Në ditën ndërkombëtare të poezisë, trupi diplomatik ka...

Dy aleatët shqiptaro-maqedonë Ahmeti dhe Gruevski nën hetime

Prokuroria Speciale Maqedonisë ka nisur hetime ndaj kryetarit të Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti dhe ish- kryetarit të VMRO-DPMNE-së, Nikolla Gruevskit lidhur me...

Seanca dëgjimore/ Dënimi me 10 vite, ‘Skënderbeu sot përballë UEFA-s

Në Nyon të Zvicrës është zhvilluar sot seanca e parë dëgjimore e klubit të Skënderbeut përballë përfaqësuesve të Komisionit të Kontrollit, Etikës dhe Disiplinës...

BE financon internet pa pagesë “për të tërë” në të gjithë Evropën

Bashkimi Europian ka nisur sot zbatimin e një projekti prej 120 milionë eurosh për financimin e internetit pa pagesë përmes pajisjeve Wi-fi Hotspot, në...