Lista zyrtare, ja kush janë 120 deputetët e rinj të Kuvendit të Kosovës (Emrat)

Sot KQZ në Kosovë ka nxjerrë rezultate përfundimtare të zgjedhjeve të 11 qershorit duke bërë formale edhe përbërjen e ardhshme të Kuvendit të Kosovës.

Koalicioni i Partisë Demokratike të Kosovës, Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës dhe Partisë Nisma, ka fituar 39 mandate në Kuvend, Lëvizja Vetëvendosje ka fituar 32 mandate, kurse në vendin e tretë është koalicioni i Lidhjes Demokratike të Kosovës me Aleancën Kosova e Re dhe Alternativën me 29 mandate. Nga komunitetet pakicë, prin Lista Serbe e cila ka fituar 9 vende, kurse Partia e Pavarur Libera ka marrë një mandat. Po ashtu, edhe komuniteteve joserbe u janë ndarë 10 mandate e garantuara.

Më poshtë mund të lexoni emrat e deputetëve te zgjedhur.

KOALICIONI PAN – PARTIA DEMOKRATIKE E KOSOVËS, ALEANCA PËR ARDHMËRINË E KOSOVËS DHE NISMA KA 39 DEPUTETË:
KADRI VESELI
RAMUSH HARADINAJ
FATMIR LIMAJ
DAUT HARADINAJ
ENVER HOXHAJ
MERGIM LUSHTAKU
MEMLI KRASNIQI
ELMI REÇICA
SALA BERISHA-SHALA
TEUTA HAXHIU
ANDIN HOTI
FATMIR XHELILI
AGIM ALIU
BEKIM HAXHIU
HAXHI SHALA
ZAFIR BERISHA
MILAIM ZEKA
BILALL SHERIFI
GANIMETE MUSLIU
TIME KADRIJAJ
ABDYL SALIHU
AHMET ISUFI
SHKUMBIN DEMALIAJ
RRUSTEM BERISHA
NEZIR ÇOÇAJ
XHAVIT HALITI
PAL LEKAJ
ZENUN PAJAZITI
HAJDAR BEQA
BLERIM KUÇI
RASIM SELMANAJ
EVGJENI THAÇI DRAGUSHA
BLERTA DELIU-KODRA
MEXHIDE MJAKU- TOPALLI
FLORA BROVINA
LULJETA VESELAJ GUTAJ
ALBULENA BALAJ HALIMAJ
SAFETE HADERGJONAJ
XHEVAHIRE IZMAKU

LËVIZJA VETËVENDOSJE KA 32 DEPUTETË:
ALBIN KURTI
SHPEND AHMETI
DARDAN MOLLIQAJ
VISAR YMERI
DARDAN SEJDIU
AIDA DËRGUTI
GLAUK KONJUFCA
ALBULENA HAXHIU
FISNIK ISMAILI
DONIKA KADAJ BUJUPI
REXHEP SELIMI
ADEM MIKULLOVCI
DUKAGJIN GORANI
LIBURN ALIU
ALI LAJÇI
DRITON ÇAUSHI
SAMI KURTESHI
BESA BAFTIU
FATON TOPALLI
ISMAJL KURTESHI
SALIH SALIHU
FATMIRE KOLLÇAKU
MYTAHER HASKUKA
ARBERIJE NAGAVCI
FRASHËR KRASNIQI
QËNDRON KASTRATI
VALON RAMADANI
ARBËR REXHAJ
SHQIPE PANTINA
DRITA MILLAKU
SARANDA BOGUJEVCI
FITORE PACOLLI-DALIPI

KOALICIONI LAA – LIDHJA DEMOKRATIKE E KOSOVËS, ALEANCA KOSOVA E RE DHE ALTERNATIVA, KA FITUAR 29 DEPUTETË:
AVDULLAH HOTI
VJOSA OSMANI SADRIU
BEHGJET PACOLLI
DRITON SELMANAJ
LUMIR ABDIXHIKU
ANTON QUNI
MIMOZA KUSARI LILA
KUJTIM SHALA
ILIR DEDA
LABINOT TAHIRI
LUTFI ZHARKU
ARBEN GASHI
RAMIZ KELMENDI
TEUTA RUGOVA
FIDAN REKALIU
ARBAN ABRASHI
VALENTINA BUNJAKU-REXHEPI
ISMET BEQIRI
HAXHI AVDYLI
KORAB SEJDIU
ISLAM PACOLLI
LIRIJE KAJTAZI
NASER RUGOVA
ARMEND ZEMAJ
IMET RRAHMANI
HYKMETE BAJRAMI
BESA GAXHERRI
DORUNTINË MALOKU- KASTRATI
MIRJETA KALLUDRA

LISTA SERBE KA 9 ULËSE:
SASHA MILOSAVLJEVIC
JASMINA ZHIVKOVIC
JELENA BONTIC
ZORAN MOJSILOVIC
MILJANA NIKOLIC
VERICA ÇERANIC
SRXHAN MITROVIC
IGOR SIMIC
BRANIMIR STOJANOVIC

PARTIA E PAVARUR LIBERALE KA 1 ULËSE
SLOBODAN PETROVIC

PARTIA DEMOKRATIKE TURKE E KOSOVËS
MAHİR JAGGJİLAR
MUFERA SRBICA SHINIK

KOALICIONI VAKAT
RASIM DEMIRI
DUDA BALJE

PARTIA E RE DEMOKRATIKE
EMILJA REXHEPI

PARTIA DEMOKRATIKE E ASHKALIVE TË KOSOVËS
DANUSH ADEMI

PARTIA LIBERALE EGJIPTIANE
VETON BERISHA

PARTIA E BASHKUAR E GORANËVE
ADEM HOXHA

PARTIA E ASHKALINJËVE PËR INTEGRIM
ETEM ARIFI

PARTIA ROME E BASHKUAR E KOSOVËS
ALBERT KINOLLI

a.ç

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU