Këshilla/Po të doni të jetoni më shumë? Hani më pak…

Ushqimi, produktet që ne konsumojmë dhe mënyra sesi i përgatisim ato, ndikon direkt në jetëgjatësinë dhe cilësinë e saj.

Prandaj është shumë e rëndësishme të balanconi ushqimet dhe kaloritë që merrni. E mira është ti reduktoni ato, nëse dëshironi që të jetoni më gjatë dhe më shëndetshëm.

Një studim i fundit i publikuar në revistën Nature Communications shpjegon me detaje efektin e reduktimit të kalorive. Studimi është kryer nga shkencëtarët e Universitetit të Ëisconsin-Madison dhe Institutit Kombëtar të Plakjes (NIA), të cilët kanë studiuar reduktimin e kalorive për vite me radhë.

Të dy grupet e studiuesve arritën në përfundimin se reduktimi i kalorive solli mjaft përfitime tek majmunët, shkruan shije.al. Madje, majmunët e përfshirë në studim treguan se kishin më pak probleme shëndetësore. Majmunët dhe njerëzit kanë pothuajse të njëjtën moshë plakje.

Flokët e tyre thinjen dhe hollohen, si edhe kanë të njëjtat sëmundje si diabeti apo humbja e kujtesës, përgatiti Express. (b.an)

Kjo vërteton se duhet të hani më pak që të jetoni më shumë! (b.an)

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU