Ja ushqimet e dëmshme për shëndetin

Për një jetë më të shëndetshme dhe me më shumë energji, ju nevoitet që të hiqni dorë nga disa ushqime. Fillojeni vitin me shëndet të plotë.

  1. Mishi i përpunuar

Mishi i përpunuar është klasifikuar si kancerogjen.  Përpunimi i mishit, si sallamë mund të nxisë formimin e kimikatëve që shkaktojnë kancer, transmeton Gazeta Blic.

  1. Buka e bardhë

Buka e përpunuar minimalisht përmban sasi të lartë të magnezit, zinkut, acid folik, kromit, vitamina B6 dhe E, ndërsa ë kokërr gruri është i përbërë nga tri pjesë lëndë ushqyese të pasur; krunde (shtresa e jashtme), endospermë (shtresa e mesme niseshte), dhe embrion (shtresa më e brendshme). Buka e bardhë përmban vetëm endospermë dhe e gjitha që mbetet në bukë është sheqeri i grurit, i cili e  rrit glukozën në gjak.

  1. Çokollatë e bardhë

Përderisa çokollata e zezë është e bërë nga kakao, çokollatë e bardhë ka shumë pak të mira shëndetësore. Çokollatë e bardhë është thjesht rezultat i përzirjes së gjalpit me kakao, ndërsa përmban shumë yndyrë dhe sheqer, transmeton Gazeta Blic.

  1. Ushqimet e pjekura në skarë

Gatimi në temperature në lartë mund të prodhojë kimikate kancerogjene. Konsumimi i rregullt i ushqimit të pjekur në skarë, rrit rrezikun për sëmundjen e diabetit të tipit II dhe sëmundjeve kardiovaskulare./Blic

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU