Heqja e mandateve për dy deputetët dhe kryebashkiakun, jehonë në mediat prestigjioze botërore

Ligji i dekriminalizimit ka nisur të japë efektet e tij. 2 deputetë dhe një kryetar bashkie tashmë do të lënë postet e tyre pasi Komisioni Qëndror i Zgjedhjeve shpalli të pavlefshëm mandatet e tyre pasi fshehën proceset penale në pasqyrimin e formularëve të vetëdeklarimit.

Vendimi i sotëm i KQZ-së për Shkëlqim Selamin, Dashamir Tahirin dhe Elvis Rroshin ka bërë bujë në mediat botërore.

Prestigjozet “Associated Press” dhe “Neë York Times” trajtuan lajmin. Këto media shkruajnë se heqja e mandateve erdhi pas verifikimit të rekordeve kriminale të tyre./a.m.

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU