Gazi lotsjellës në protestat e opozitës, PD padi për ministrin Lleshaj

Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Demokratike, Gazment Bardhi, ka paditur në Prokurorinë e Tiranës ministrin Sandër Lleshaj, si edhe disa efektivë policie për përdorimin e gazit lotsjellës në protestat e opozitës. Sipas PD, përdorimi i gazit lotsjellës për të shpërndarë turmën është i paligjshëm.

Policia në disa raste është detyruar të përdore gazin lotë sjellës, si pasoje e akteve të dhunshme te protestuesve te opozites kunder policise, në perpjekje për te zaptuar institucionet kryesore te shtetit si Kryeministria dhe Kuvendi. Vetem ne protesten e fundit mbeten te plagosur 5 police, si pasoje e perdorimit te kapsollave, flakadaneve dhe fishekzjerreve kunder policise nga ana e protestuesve te opozites, e cila nuk i ka denuar aktet e dhunes ne protestat e saj.

Ironike është të shohësh që shkaktarët e 21 janarit ankohen tani për gazin lotsjellës…

/a.meta/javanews.al

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU