Gati superteleskopi, Kina në kërkim të alienëve (FOTO)

Kërkimi për jetën e alienëve ka marrë përmasa shumë të mëdha në Kinë. Teleskopi më i madh në botë do të përfundojë këtë javë dhe shkencëtarët janë shumë të emocionuar.

381228fb00000578-3779848-image-a-9_1473347382017Teleskopi në formë pjate që arrin madhësinë e 30 fushave të futbollit do të jetë në gjendje të të zbulojë sinjale apo shenja jete nga planetet e largëta.

3812291600000578-3779848-image-m-8_1473347357771“Teleskopi i fundit i Kinës do të mund të shikojë më tej se të gjitha kërkimet e fundit për inteligjencën jashtëtokësore”, është shprehur Douglas Vakoch, presidenti i METI International, një organizatë që merret me zbulimin e alienëve.

3812295000000578-3779848-image-a-3_1473346782978Teleskopi do të fillojë veprimin me datë 25-shtator. Është një proces i njohur nga astronomët si “drita e parë”,ku objekti hap sytë dhe merr fotografitë e para të universit.

shqiptarja.com/d.i.

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU