FOTOT E RRALLA/ Jeta e prostitutave brenda bordellos, 130 vite më parë

Ata pozojnë para aparatit fotografik, disa prej të cilave janë të veshur vetëm me një shall, disa kanë vetëm çorape të zbukuruara, të tjera që duken mendimtare dhe nuk janë veshur fare.

Gratë janë të rrethuara nga perde dhe dantella, të fotografuara duke bërë gjithçka, nga banje dhe lexim, deri në përgatitjen për klientët meshkuj. Fytyrat e tyre duken të qeta, dhe stili i flokëve viteve 1890, duke i lënë ato të bien mbi supet e tyre të , shkruan DailyMail.

Kjo është jeta brenda një bordelli amerikan të viteve 1890, një portret intim i një segmenti të shoqërisë që mbaheshin shpesh prapa dyerve të mbyllura, të diskutuara vetëm në tinguj të heshtur.

Dhe kjo seri e jashtëzakonshme e fotografive – e xhiruar për koleksionin privat të një fotografi komercial të quajtur William Goldman në Reading, Pensilvani në fund të shekullit të 19-të – ishte pothuajse i humbur edhe për historinë./lajmifundit.al

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU