Fotot/ Braçe-Peleshit: Ky është krim me super tokën bujqësore, ministër!

Kryetari i Komisionit të Ekonomisë Erjon Braçe ka bërë denoncim me foto për një “krim me super tokën bujqësore” siç e quan ai dhënien me qira të një hapsire të madhe për biznesmenë që nuk njihen si investitorë në bujqësi.

Bëhet fjalë për 100 hektarë tokë në Divjakë që sipas Braçes, janë dhënë në kohën e qeverisjes së PD, dhe toka ëhstë keqpërdorur, edhe pse ëhstë ndër më produktivet në vend.

Ai publikon disa foto konkrete dhe i drejtohet minsitrit të Bujqësisë Niko Peleshi.

Statusi i Braçes:

Krimi me super token bujqesore!

10 muaj pasi i kerkova ministrit te nderhynte!

10 muaj me pare, i kerkova ministrit te Bujqesise, te verifikonte zbatimin e kontratave te dhenies se tokes bujqesore me qira, tek biznesmene te ndryshem pa lidhje me bujqesine.

I solla te qarte rastin e nje siperfaqe mbi 100 hektare, ne Sektor Ferras-njesia Grabian, bashkia Divjake!

Nje kontrate e dites se fundit e qeverise Berisha per Luleshtrydhe, Rukola e Fasule, ishte nenkontraktuar per te kultivuar oriz mu aty!!!!

10 muaj me pas, gjendja eshte kjo ne kater fotot e para;

Sic duket, ne toke nuk ka as luleshtrydhe, as rukola e as fasule, madje nuk ka as oriz!

Ka vec ferra!

Toka pas “kultivimit” te orizit u shkaterrua deri ne kete gjendje!

Ka marre fund-me thane bujqit ne Ferras!

Ky eshte krim me super token bujqesore, minister!

Troc e qarte, krim!

Shihe! Eshte toka me pjellore ne vend!

Nderkohe, pikerisht ne, kemi ndertuar te gjithe infrastrukturen aty;

Vaditje, kullim dhe rruge.

Nderkohe, bujqit siper ne koder-Spolata eshte aty, nuk gjejne me asnje centimeter toke per serat e tyre; bujqit ne parcelat ngjitur, mirembajne token me punen e shpenzimet e tyre, madje deri ne bukuri.

Shihini pamjet!

Ndekohe akoma, ne te Divjakes, vijojme te sherbejme fort per kominitetin, me sa fuqi mundemi- vaditje e kullim, sic ne keto foto ne Cerme Sektor, madje duke shpetuar edhe banesat e fundit, lene nen meshiren e ujrave!

Diferenca eshte e thelle! E dini pse?

Sepse prona publike nuk mbrohet si “e jona”, madje nga “e jona” e dorovisim si “e tyre” dhe, ata e shkaterrojne si “e jona”!/a.m.

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU