EMRAT/ PD ngre katër grupe për vettingun në politikë, nuk përfshihet ‘skanimi’ i familjarëve

TIRANE- Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka mbledhur paraditen e sotme grupin e punës, e fill pas tij, ka takuar edhe aleatët, për të diskutuar mbi propozimin për ndryshimin e Kushtetutës me qëllim vettingun në politikë. Nisma e opozitës u dorezua në Kuvend, më 7 shtator, ndërsa ditën e sotme kryedemokrati Basha ka sqaruar se nisma për vettingun në politikë është një nga 4 shtyllat e platformës së përbashkët të opozitës.

“Shumica dërrmuese e qytetarëve përkrahin vettingun me ligj për politikanët dhe zyrtarët e lartë të lidhur me krimin e organizuar dhe të korruptuar. Shqiptarët duan që vettingu në politikë të ndodhë. Shqiptarët kërkojnë që të mos ketë kriminelë dhe politikanë të lidhur me krimin në Kuvend dhe qeveri. Kam marrë me mijëra mesazhe nga njerëzit që mbështesin për ta çuar deri në fund këtë proces. Kemi mbështetjen e shoqërisë. Shqiptarët kërkojnë ndarjen përfundimtare të politikës nga krimi”, tha kryedemokrati Basha.

Nisma për vettingun në politikë është një nga 4 shtyllat e platformës së përbashkët të opozitës.

1 – Dekriminalizimi i plotë përmes vettingut të politikanëve të lidhur me krimin.

2 – Çlirimi I drejtësisë nga kapja politike në funksion të bashkëqeverisjes së Edi Ramës me krimin:

3 – Zgjedhje të lira të ndershme, demokratike ku qytetarët të jenë ata që vendosin:

4 – Një ekonomi e çliruar nga monopolet, nga oligarkët dhe nga korrupsioni qeveritar, në funksion të mirëqenies së qytetarëve”.

Grupet e punës
Për secilën nga pikat deputetët e opozitës janë ndarë në 4 grupe pune për të pasuruar me propozime platformën për cclirimin e qeverisjes nga krimi.

1 – Dekriminalizimi i plotë përmes vettingut të politikanëve të lidhur me krimin.

PD
Ervin Salianji
Oerd Bylykbashi
Rudina Hajdari
Isuf Çela
Xhemal Gjunkshi
Klevis Balliu
LSI
Petrit Vasili
Klajda Gjosha
Kejdi Mehmetaj
Endrit Brahimllari

2 – Çlirimi i drejtësisë nga kapja politike që të mdësjkojë dhe jo mbrojë Bashkëqeverisjen e Edi Ramës me Krimin:

PD
Enkelejd Alibeaj
Gent Strazimiri
Flamur Noka
Aldo Bumçi
Dhurata Çupi
Astrit Veliaj
Lindita Metaliaj
LSI
Silva Caka
Nasip Naço

3 – Zgjedhje të lira të ndershme, demokratike ku qytetarët të jenë ata që vendosin:

PD
Oerd Bylykbashi
Genc Pollo
Tritan Shehu
Luan Baçi
Myslym Murrizi
Endri Hasa
Lorenc Luka
Izmira Ulqinaku
Anton Frrokaj
LSI
Luan Rama
Nora Malaj
Floida Kërpaçi
Vangjel Tavo

4 – Çlirimi i ekonomisë nga monopolet, nga oligarkët dhe nga korrupsioni qeveritar, në funksion të mirëqenies së qytetarëve”.

PD
Edmond Spaho
Grida Duma
Florian Mima
Jorida Tabaku
Albana Vokshi
Bardh Spahia
Halim Kosova
Orjola Pampuri
Agron Shehaj
Nadire Meçorapaj
Luçiano Boçi
Valentina Duka
Hekuran Hoxhalli
Fatbardha Kadiu
LSI
Perparim Spahiu
Viktor Tusha
Edmond Panariti
Edmond Haxhinasto
Agron Çela
Lefter Koka
Shezai Rrokaj

a.c

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU