‘E dredh’ Haxhinasto, dje pro tarifës për ‘Rrugën e Kombit’, sot në protestë kundër!

Deputeti i Lëvizjes Socialiste për Integrim Edmond Haxhinasto dhe njëherësh ministër i Transporteve në kohën që nisi procedurat tenderi për ndërtimin dhe mirëmbajtjen e Rrugës së Kombit, ka dalë jashtë linjës së partisë së tij, e cila bën thirrje për bojkot të taksës dhe thotë se kjo ishte e vetmja mënyrë që rruga të mirëmbahej.
Haxhinasto dha në një dalje publike në fund të marsit shembuj të vendeve të tjera të rajonit të cilat kanë ‘pay toll’ për shumë akse kombëtare të tyre.
“Unë patjetër që i qëndroj atyre qëndrimeve që kam pasur. Janë qëndrime të drejta, nuk po bëjmë ndonjë gjë të veçantë, e kanë dhe vendet e tjera”.Por për çudi Haxhinasto ishte sot në protestën e opozitës në Elbasan.
Në një fotografi të LSA-së, ai duket përkrah Monika Kryemadhit në Bradashesh ku protestuesit tubuan kundër vendosjes së kësaj tarife. Në deklaratën e 27 marsit Haxhinasto ka hequr disa përgjegjësi nga vetja për pagesën e vlerës 5 Euro për automjetet familjare që do të kalojnë aty.
Ai u kujdes të thotë se si ministër në atë kohë ka kërkuar tarifën më të ulët në rajon.“Një çështje që ishte lënë e papërfunduar nga qeveritë e mëparshme. Unë personalisht kam kërkuar që të ishte tarifa më e ulët për rajonin”.ma.me

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU