Ekskluzive/ “Të inkriminuarit në lista, bëjnë të nevojshëm Reformën e Komisionit Zgjedhor”

  Kreu i Komitetit shqiptar të Helsinkit Vjollca Meçe flet për Javanews për Reformën Zgjedhore, Komisionin Zgjedhor (KZ) dhe një sërë problematikash, që lidhen me zgjedhjet në Shqipëri. Për juristen nuk jemi vonë, por megjithatë...

Rreziku i ZIKA-s? I vogël në Shqipëri, edhe prej dimrit

Specialistja e njohur Dr. Silvia Bino na ka ndihmuar për rrezikun e ZIKA-s në vendin tonë me një përmbledhje përgjigjesh për JAVAnews për atë që duhet të dimë dhe të mbrohemi nga ky virus...

Fleckenstein: Nëse reforma në drejtësi dështon, harrojeni BE

Klasa politike po pret mendimin e Venecias për draftin dhe opinionet që i kanë dërguar për reformën në drejtësi, rëndësinë e së cilës e riktheksuan edhe këtë të enjte në dy intervista të dhëna...

Buxhuku: Qeverisja ekonomike Rama e dështuar, duket si ushtrim laboratori i Harvardit!

  Intervistë e Javanews me kreun e Konfindustrisë, Buxhuku, lidhur me politikën ekonomike dhe fiskale të qeverisë Rama. Si e shikon ai vizionin ekonomik të kësaj qeverie? Pse është aq e kritikueshme dhe a mendon...

Përmbytjet rregullohen nëse politikanët futen në burg

Intervistë e Javanews me inxhinierin e vjetër Dr. Kristo Goga, që rreshton disa nga problematikat, të cilat shkaktojnë përmbytjet. Sipas tij, ende nuk mund të quhet se ndryshimet klimatike kanë rol në këtë gjendje...

Akuzat e Berishës për “Opinion”, përgjigjet Blendi Fevziu

Blendi Fevziu ka shpjeguar arsyen e armiqësimit me ish-kryeministrin Sali Berisha, në një intervistë të gjatë dhënë gazetares Ermira Shpëtimi të gazetës Panorama. Berisha shkroi në Facebook, duke e quajtur emisionin “Opinion” si të...

Ekskluzive/ Haradinaj: Veprimet e Thaçit dhe Mustafës s’janë larg tradhtisë kombëtare

Kreu i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK-së) shprehet te Javanews në mënyrë të përmbledhur dhe konçize për një sërë çështjesh, që e mbajnë sot pezull Kosovën. Është i besimit se qeveria e ka...

Intervista/”Çdo përpjekje jashtë Venecias, do jetë një sabotim i Reformës”

Kreu i Unionit të Gjyqtarëve Shqiptarë, Gerd Hoxha flet te JAVAnews për Reformën në Drejtësi, si e mendon atë personalisht si gjyqtar, por edhe si qytetar. Pse politika duhet të shkojë drejt konsensusit, si...

Ambra Meda: Fituese në “Dancing” duhej të isha unë

Ambra Meda beson se është ajo fituesja morale e spektaklit “Dancing With The Stars”, pasi e sheh veten si e zgjedhura e publikut. Në një intervistë me Gazetën Shqiptare, Ambra thotë se nuk mbeti...

Dashamir Shehi: Ekipi në paradhomën e Bashës nuk ka vlerë

Kreu i LZHK­-së, Dash Shehi, aleat i Partisë Demokratike, thotë se nuk duhet ekzagjeruar me protestat. Ai shprehet se protesta e 8 dhjetorit i dha një sinjal qeverisë. Por, sipas tij, nuk ka kuptim...