ANALIZA/ “Kryeprokurori i ri zgjidhet edhe me 36 vota por në situatën aktuale…”

Nga Lorenc Vangjeli Mandati i Kryeprokurorit është kthyer në kryeçështjen e politikës ditët e fundit. Mazhoranca ka shprehur qëndrimin për zëvendësimin e Adriatik Llallës me kryeprokuror të përkohshëm, deri në ngritjen e KLP-së, organit që...

Ministri Ditmir Bushati për negociatat me Athinën: Duam të ezaurojmë Ligjin për Luftën

Debatet për negociatat për kufirin detar me Greqinë vijojnë të jenë ende prezente për sa kohë nuk është dhënë akoma autorizimi i Presidentit Meta. Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Ditmir Bushati, ka qenë...

Diktatura, martesa dhe raportet me familjen Mula, rrëfimi për të mos u humbur i...

Në shkurt të 2015-ës tenori i shquar Gaqo Çako do të bënte një rrëfim të plotë për “Gazeta Shqiptare” ku do të tregonte për jetën e tij personale, vitet e diktaturës, muzikën e familjen....

Buxhuku: Qeverisja ekonomike Rama e dështuar, duket si ushtrim laboratori i Harvardit!

  Intervistë e Javanews me kreun e Konfindustrisë, Buxhuku, lidhur me politikën ekonomike dhe fiskale të qeverisë Rama. Si e shikon ai vizionin ekonomik të kësaj qeverie? Pse është aq e kritikueshme dhe a mendon...

Hafizi: Referendumi nuk legjitimon mandatin e Ramës në krye të PS

"Referendumi nuk e zgjidh legjitimitetin e Ramës në krye të PS". Kështu shprehet deputetja e Partisë Socialiste për Qarkun e Shkodrës, Mimoza Hafizi, e ftuar në "5 pyetje nga Babaramo" në Report TV. Vendimin e...

Gazetari amerikan rrëfen luftën e karteleve të drogës në Meksikë: Shqipëria të bëjë kujdes!

Michel Marizco është një gazetar investigativ amerikan, i specializuar në marrëdhëniet mes SHBA dhe Amerikës Latine, specifikisht për krimin e organizuar, trafikun drogës etj.  Para se të bashkohej me Desk Fronteras,  ai ka raportuar...

Enver Robelli: “Panama Papers”, cilat do të jenë ndikimet në Shqipëri, Kosovë e Maqedoni!

Enver Robelli, gazetari dhe opinionisti i njohur, ka treguar për DritaremeRudinën në Vizion Plus, se si i njeh ai protagonistët e këtij ndriçimi mediatik, siç e quan ai “Panama Papers”. Robelli tregon gjithashtu çastin...

Basha e vendosi në listën humbëse, ja çfarë thotë Ristani

Ish-deputeti i Partisë Demokratike, Arben Ristani, i cili humbi si i katërti në listën e Vlorës, ka folur sot për humbjen katastrofike të PD në zgjedhjet e 25 qershorit dhe nëse Basha është lideri...

6 vite pa Bleona Matën, nëna: E kanë parë në Angli

Bukurie Mata, e ëma e Bleonës, e cila dje mbushi gjashtë vite e zhdukur, tregon se vajza e saj e vetme për herë të fundit është parë në një restorant në Angli. Ajo rrëfen se...

“Më tërhoqi zvarrë nëpër shkallë…” Çfarë thotë edukatorja që denoncoi drejtoreshën

Drejtoresha dhunon edukatoren e kopshtit në sy të fëmijëve 5- vjeçarë. Të paktën ky është pretendimi i të dëmtuarës, 50- vjeçares Suzana Brahimllari, e cila u paraqit për trajtim në spital pas hematomave e tronditjes...