Hahn: Asnjë vend i BE s’ka qëndrim negativ për negociatat, pres një raport pozitiv

Johannes Hahn në një intervistë për Deutsche Welle tha se lidhur me qëndrimin e vendeve anëtare të BE për hapjen e negociatave të anëtarësimit me Shqipërinë në mesin e vitit të ardhshëm, nuk ka...

Rrëfehet ish-drejtori i Vllaznisë: Si e fundosi Ademi ekipin

Ish- drejtori sportiv i Vllaznisë Eugent Zeka ka rrëfyer në një intervistë gjithçka në kohën kur ai ishte drejtues në radhët e kuqebluve. Zeka flet që nga rënia e Vllaznisë në Kategorinë e parë dhe...

Intervista e fundit e kineastit Ilia Terpini: Si u’a deformonim fytyrën ballistëve gjatë xhirimeve!

Kjo është një intervistë e të ndjerit Ilia Terpini e dhënë pak kohë më parë. Një nga kineoperatorët e parë të “Shqipëria e Re” që ka xhiruar mbi 20 filma dhe më shumë se...

Heronjtë e ‘heshtur’ të ajrit, që shpëtuan dhjetra njerëz nga përmbytjet, flet komandanti i...

Prej 30 vitesh ai jeton mes ajrit e tokës, në shërbim të qytetarëve që gjenden në vështirësi të mëdha. Sot është komandant i bazës ajrore të Farkës, por fluturimi për të është adrenalinë. Në...

Intervista e Tahirit në Bruksel: Në një kohë krize, një Shqipëri europiane

Nga Violetta Rusheva dhe Dan Alexe Në vitin 2014, Shqipërisë iu dha statusi i kandidatit për anëtarësimin në Bashkimin Evropian. Pavarësisht mbështetjes së gjerë dhënë nga popullata shqiptare dhe implementimit të një sërë reformash nga...

Ambientalisti Ferruni: Ministria e Energjetikës s’ka bërë asgjë për klimën, sepse merret me...

Ambjentalisti i njohur shprehet në këtë intervistë për Javanews, në Ditën Ndërkombëtare të Tokës, lidhur me mungesën e masave, që duhet të merreshin nga qeveritë shqiptare për ndryshimet klimatike. Referuar atij, komuniteti ambjentalist i...

Gjiknuri: Po shohim mundësinë që tarifën në rrugët e tjera ta vjelë shteti

Ministri i Infrastrukturës dhe Energjisë Damian Gjiknuri është i ftuar sonte në emisionin “5 Pyetjet nga Babaramo” në Report Tv. Në qendër të bisedës është aktualiteti politik, taksa në Rrugën e Kombit, aeroportet, çmimet...

Bugajski për Evropa e Lirë: Rusia është lojtar negativ në raportet Serbi – Kosovë

“Rusia nuk është palë neutrale në çështjen e dialogut. Ajo është, do të thoja, një lojtar negativ në raportet ndërmjet Serbisë dhe Kosovës”, thotë Janusz Bugajski, ekspert për Ballkanin nga Qendra për Analiza të...

Rrëfimi i aktores së njohur: Ju tregoj Fadil Hasën e Durrësit

Sikur të kishte diçka për t’i thënë akotes Aishe Stari, aty për aty, nxitimthi, në rrugë, do të duheshin të paktën 2 orë. Nuk kishte makinë, kalimtarë e zog që nuk ndalej për ta...

Paul Haggis: Kosova ka artistë të mrekullueshëm

Në Prishtinë erdhi për katër ditë. Por, kjo mjaftoi për të që të mësojë shumë për Kosovën. Si zakonisht ishte kafja që e lidhi atë me Prishtinën duke thënë që ajo e bëri të...