Gruaja që u dhunua te Liqeni: Berisha më përjashtoi nga PD se kisha ide...

Zonja Boçari, pati njerëz që  u dhembi shpulla e policit mbi ju, pati edhe nga ata që thanë se fyet  policin, pasi i hoqët kapelën. Jeni ndeshur me të gjitha reagimet? Jam ndeshur dhe kam...

Edelstein: Shqipëria, shumë potencial për të thithur investime izraelite

Kryetari i Parlamentit të Izraelit, Yuli-Yoel Edelstein vizitoi Shqipërinë, me ftesë të kryetarit të Kuvend të Shqipërisë, Ilir Meta, të cilin ai e konsideron mik personal dhe të vendit të tij. Ai mbajti edhe...

“Na kërkuan të vrisnim Xhelilin e të zhvarrosnim Enverin”

Edvin Shvarc ishte vetëm 20 vjeç, kur 8 dhjetori i 1990-ës e gjeti në dritaren e aneksit të shtëpisë, në një lagje periferike të Tiranës. Që andej dëgjoi plot ankth dhe shpresë jehonën e...

Patozi: Politika s’njeh moshë pensioni, PD ka ende nevojë për Sali Berishën

Deputeti demokrat Astrit Patozi ka dhënë një intervistë për gazetën “Koha Jonë”, ku flet për aktualitetin politik, të larguarit nga PD dhe atë çfarë duhet të bëjë Pd për t’u rikthyer në pushtet. Patozi, kjo...

SPECIALE / Hidrologu Kolaneci: Si shpëtoi lumi Radika falë elementit mjedisor

Edhe njëherë për Radikën dhe luftën për të mbrojtur atë. Hidrologu Molnar Kolaneci shpjegon të gjithë kalvarin për Javanews, por edhe punën e madhe dhe rëndësinë e kauzës, ku është bashkuar interesi ekonomik kombëtar...

Rrëfimi i Berishës/ Unë, Ramiz Alia dhe Atifete Jahjaga jemi nga një fshat

Ish-kryeministri Sali Berisha, i ftuar dje në emisionin “Debati në Channel One” të Roland Qafokut, rrëfeu ngjarje të veçanta të karrierës së tij politike. Z.Berisha, gjatë legalizimit të PD-së ju keni përmendur frazën “së bashku...

EKSKLUZIVE / Spaho: Humbëm, se qeverisjen tonë e zuri sëmundja e mandatit të dytë

Zëvendëskryetari i PD-së shprehet hapur te JavaNews.al për gabimet e sotme të qeverisjes Rama dhe se pse reformat e tij nuk po japin impakt, por nga ana e tij shpjegon edhe arsyen e vërtetë...

Byroja / Balla: Ne nuk bëjmë gabime se na i kërkon Saliu me Lulin

Nënkryetari i Grupit Parlamentar i Partisë Socialiste, Taulant Balla, i ftuar në “Tonight Ilva Tare”, ka thënë se projektligji i miratuar nga qeveria për Byronë Kombëtare të Hetimit, nuk do shkojë në parlament për...

Kadare: Dorëshkrimin e “Dimrit të Vetmisë së Madhe” ja mora Nexhmijes me polici

Shkrimtari i njohur Ismail Kadare i ka dhënë një intervistë dhënë pedagoges së letërsisë, Lili Sula. Intervista është përfshirë në librin me ese dhe studime “Kadare, leximi dhe interpretimi” përgatitur nga Ardian Ndreca. Një ndër çështjet e prekura në...

“Të zhdukurit e komunizmit, t’i kërkojmë vetë dhe pastaj të huajt”

Kreu i Institutit të të Përndjekurve shqiptarë shprehet për JAVAnews, lidhur me procesin e gjetjes së të zhdukurve dhe sesi do mund të bëhet. Çfarë do të ishte më e mirë si fillim, por...