Xhufi: Në Greqi ka zëra objektivë që duan heqjen e Ligjit të Luftës

Në Greqi ka zëra objektivë që kërkojnë heqjen e ligjit të luftës me Shqipërinë. Kështu ka deklaruar historian Pëllumb Xhufi në studion e lajmeve të Ora News. Xhufi argumentoi se ligji i luftës lidhet...

Ish i persekutuari: Asnjë politikan nuk preket nga hapja e dosjeve, spiunët ikën te...

Shtresa e popullsisë shqiptare që ka vuajtur mbi kurriz kalvarin e gjatë të torturave nga regjimi komunist, janë ish të përndjekurit dhe të burgosurit politikë. Ata që kanë patur kurajën të mendojnë ndryshe dhe...

Izet Haxhia: Si u bëra truproja i Berishës, çfarë di për familjarët e tij

Nga Mira Kazhani Zoti Haxhia faleminderit që pranuat këtë intervistë, pyetja e parë nuk ka të bëj shumë me ato që kanë karakterizuar vitet ’90 ku ju jeni dëshmitar dhe aktor i disa prej ngjarjeve...

Milva Ekonomi: Qytetarët do të kenë plazhe publike nga Velipoja deri në Sarandë

Temperaturat e larta të ditëve të fundit kanë bërë që në Shqipëri qytetarë të shumtë përfshi edhe turistë ti drejtohen bregdetit. Por cilat janë sfidat dhe pritshmëritë e turizmit shqiptarë këtë sezon? Në një...

“LSI parti sezonale, një sezon me ne dhe një me ata…” Balla sulmon ish-aleatin

Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Socialiste, Taulant Balla, ka ‘zbuluar’ arsyen e protestës së opozitës, të shtunën e 27 janarit. Balla deklaroi se arsyeja e kësaj proteste ishte vetë Lulzim Basha dhe konsolidimi i tij...

E mbani mend aktoren Elida Cangonji? Ja kush është ajo sot

Dikur Zana te filmi "Rrugë të Bardha" Eleni te “Në kufi të dy legjendave”; mësuesja te “Shtigje lufte” dhe një sërë personazhesh që realizoi në rininë e saj, ndërsa sot është mjeke psikiatre dhe thjesht...

“Basha dhe Kryemadhi po vrasin parlamentarizmin, Tahirit po i shkelen të drejtat”

“PD dhe LS, kryetari i të parës dhe kryetarja e së dytës, po bëjnë çmos që të delegjitimojnë kuvendin, të vrasin parlamentarizimin shqiptar në mënyrë që të tregojnë Shqipërinë parashtet të çmendur”. Kështu është shprehur...

Në 5 vjetorin e vdekjes/ Zana, vajza e ish-Presidentit: Ju tregoj babain tim Ramiz...

    EKSKLUZIVE JAVANEWS / Sot mbushen pesë vjet nga vdekja e ish-presidentit Ramiz Alia, figurës kyç të tranzicionit demokratik të vendit 25 vjet më parë, nga komunizmi në sistemin pluralist. Zana Haxhimusaj (Alia), vajza e...

Intervista/ Oliver Schmitt: Kurrë nuk kam thënë se Skënderbeu është me origjinë të pastër...

Intervista mundohet të përcaktojë shumë nga keqkuptimet për figurën e heroit tonë kombëtar por edhe të sqarojë publikun me risitë e kësaj figure sa i përket trajtimeve nga shkollat e sotme historike. Autori shpjegon...

6 vite pa Bleona Matën, nëna: E kanë parë në Angli

Bukurie Mata, e ëma e Bleonës, e cila dje mbushi gjashtë vite e zhdukur, tregon se vajza e saj e vetme për herë të fundit është parë në një restorant në Angli. Ajo rrëfen se...