Enver Petrovci bën “viktimën” për Kurir: Për Kosovën unë jam spiun serb

Aktori i njohur kosovar Enver Petrovci, në intervistën javore për gazetën nacionaliste serb “Kurir”, flet me nostalgji për ish-Jugosllavinë dhe kohën e kaluar si aktor teatri dhe filmi në Beograd. Në të njëjtën kohë...

Përmbytjet rregullohen nëse politikanët futen në burg

Intervistë e Javanews me inxhinierin e vjetër Dr. Kristo Goga, që rreshton disa nga problematikat, të cilat shkaktojnë përmbytjet. Sipas tij, ende nuk mund të quhet se ndryshimet klimatike kanë rol në këtë gjendje...

Historia e 90-vjeçarit që nuk u martua kurrë pasi nuk pranonte gratë e partisë…

Historia e 90-vjeçarit nga fshati Vlash, që nuk u martua kurrë, sepse nuk i pëlqenin nuset që i sugjeronin shokët e Partisë së Punës, ndërsa atij vetë mendja i kishte mbetur tek aktorja e...

Gjinishi: KMSH përfaqëson Gylenin. Shqipëria mund të akuzohet për financim terrorizmi

Ish-nënkryetari i Komunitetit Mysliman Shqiptar, Ermir Gjinishi ka deklaruar se Shqipëria ka mbetur e dobët në përpjekjet kundër organizatës terroriste, Fetullahçı (FETO) dhe se “Shqipëria duhet të pengojë marrjen e tenderave e koncesioneve nga...

Edi Luarasi: U ndërpreva në kulmin e karrierës artistike, për të përfunduar në rrobaqepësi

Një jetë artistike, e cila që në fillimet e saj do ti falte vlerësime, për t’u ndërprerë më pas nga regjimi, për aktoren Edi Luarasi nëse do të kishte vijuar ajo si artiste do...

Legalizimet, Artan Lame: Frenuam dalldinë e ndërtimeve pa leje

Emigrantët janë përparësi e punës së ALUIZNI-t gjatë sezonit të verës. Artan Lame deklaroi në studion e lajmeve të Ora News se atyre u janë krijuar të gjitha lehtësirat e mundshme në proçesin e...

Vendet skeptike për negociatat, Kukan: Holanda është e vështirë…

Raportuesi në hije për Shqipërinë në Parlamentin Europian, Eduard Kukan ka folur në një intervistë për ABC News lidhur me hapjen e negociatave të anëtarësimit. Ai nënvizon se diplomacia shqiptare duhet të bëjë ç’është e...

“Berisha autoritar, Rama aventurier i pandreqshëm”, dallimet e tyre sipas Nard Ndokës

Kreu i Partisë Demokristiane, një nga politikanët më të vjetër shqiptarë dhe ndoshta shumë të dashur për figurën e tij, Nard Ndoka ka qenë sot i pranishëm në emisionin e mëngjesit në News24, “Vila24”...

Diktaturat komuniste kanë qenë të tmerrshme, por…

Sociologu Mentor Agani mbi shoqërinë kosovare si «shoqëri pa ideale», murtajën e klientelizmit qeveritar, shkatërrimin e shoqërisë civile nga pushteti përmes një numri shumë të madh të goditjeve fare të vogla, për shqiptarët që...

Sali Lushaj flet për orët e qëndrimit në polici: I them Taulant Ballës…

Ish-truproja i Sali Berishës, Sali Lushaj, një nga pjesëmarrësit në vijën e parë të protestës së të hënës para Parlamentit, u mbajt për disa orë në Drejtorinë e Policisë së Tiranës, duke u liruar...