Intervista/ Qosja: Dëshpëruese zgjedhja e Thaçit president mes gazit lotsjellës

Akademiku Rexhep Qosja, në një intervistë për Vizion Plus, tregon një panoramë dëshpëruese të situatës politike dhe ligjore në Kosovë. Ai shpjegon se është gjendja e mungesës së shpresës dhe besimit te drejtësia, më shumë...

Detajet/ Çfarë u grabit në banesën e deputetit të PS, Kopliku: E kishin kthyer...

Banesa e deputetit të Partisë Socialiste, Namik Kopliku ka rënë pre e grabitësve edhe pse ndodhet shumë pranë Drejtorisë së Policisë së Tiranës. Sipas policisë, ngjarja dyshohet të ketë ndodhur gjatë fundjavës, pasi në...

Patozi: Politika s’njeh moshë pensioni, PD ka ende nevojë për Sali Berishën

Deputeti demokrat Astrit Patozi ka dhënë një intervistë për gazetën “Koha Jonë”, ku flet për aktualitetin politik, të larguarit nga PD dhe atë çfarë duhet të bëjë Pd për t’u rikthyer në pushtet. Patozi, kjo...

Rama: Evropa mundësoi afrimin historik mes shqiptarëve e serbëve, BE projekt i sigurisë

Kryeministri i vendit Edi Rama ka dhënë një intervistë për "Francë Culture", ku ka four për prespektivën instegruese të Shqipërisë dhe rajonit të Ballkanit Perëndimor. Rama tha se projekti i vetëm I së ardhmes...

Qëndrimi i rrezikshëm i Nishanit: Ushtarakët të reagonin kundër Ramës

Presidenti Bujar Nishani, i cili nuk e ka fshehur ambicien për një mandat të dytë në krye të shtetit, është i ftuar në studion e Tonight Ilva Tare, në një intervistë për të gjithë...

Bushati: BE po kalon një lloj turbullire që po shfrytëzohet nga Rusia për rritjen...

Administrata e Presidentit Trump organizoi të mërkurën në Departamentin e Shtetit, takimin e saj të parë të Koalicionit Global kundër Shtetit Islamik me pjesëmarrjen e ministrave të jashtë të 68 vendeve të koalicionit. Nga...

Ish- kreu i Kushtetueses, Abdiu: Parlamenti funksional edhe me më pak se 140 deputetë

Ish-kryetari i Gjykatës Kushtetuese, Fehmi Abdiu, nuk sheh asnjë pengesë kushtetuese që Parlamenti të funksionojë me më pak se 140 deputetë të mandatuar. Sipas tij, funksionimi i Parlamentit kërkon shumicën e thjeshtë të numrit...

Rrëfehet Lech Wałęsa: E vërteta ime si agjent i Sigurimit

Lech Wałęsa, lideri karizmatik i lëvizjes Solidarnost në Poloni në vitet 1980, në një intervistë ekskluzive në të përditshmen britanike “The Guardian” publikon detaje të lidhjeve të tij në periudhën sovjetike me shërbimet sekrete...

Nxitja e arsimit profesional, Klosi: Paga dyfish për specialistët që dalin nga këto shkolla

Jo vetëm punësim i menjëhershëm, por edhe pagë dyfish më e lartë se paga minimale për të gjithë ata që kanë zgjedhur rrugën e arsimit profesional. Ministri i Mirëqenies Sociale, Blendi Klosi, thotë se...

Kukan: Jam besimplotë se palët do të miratojnë Reformën në Drejtësi

Eduard Kukan, ish-kryetar i Delegacionit të Parlamentit për Evropën Juglindore, është një njohës dhe dashamirës i Shqipërisë. Ai e ndjek me vëmendje politikën e Tiranës zyrtare, duke bërë herë pas here edhe ndërmjetësin në...