Modelja Adrola Dushi: Do iki nga Shqipëria dhe nuk kthehem më…

Adrola Dushi, ndonëse nënë, modelja është mjaft aktive në pasarela. Vetëm gjatë javëve të fundit ajo ka sfiluar në New York e në Zvicër, ndërsa rrëfen për “Bluetooth” se ka kontrata me tre agjenci europiane....

Këngëtari turk: Do të votoj për Eneda Tarifën në Eurovizion

Këngëtari turk, Serhat Haxhipashaloglu do të përfaqësojë San Marinon në “Eurosong” me këngën “I Didn’t Know”. Ditën e djeshme, ai vizitoi Shqipërinë dhe tregon për “Shekulli”-n ndjesinë e të përfaqësuarit një tjetër shtet. Është hera e...

Kukan: Jam besimplotë se palët do të miratojnë Reformën në Drejtësi

Eduard Kukan, ish-kryetar i Delegacionit të Parlamentit për Evropën Juglindore, është një njohës dhe dashamirës i Shqipërisë. Ai e ndjek me vëmendje politikën e Tiranës zyrtare, duke bërë herë pas here edhe ndërmjetësin në...

Ambientalisti Ferruni: Ministria e Energjetikës s’ka bërë asgjë për klimën, sepse merret me...

Ambjentalisti i njohur shprehet në këtë intervistë për Javanews, në Ditën Ndërkombëtare të Tokës, lidhur me mungesën e masave, që duhet të merreshin nga qeveritë shqiptare për ndryshimet klimatike. Referuar atij, komuniteti ambjentalist i...

Rrëfehet aktorja e “Bidai”: Më përpara isha prostitutë

Indiania më e re që luan Sakshin në serialin “Bidaai” është personazhi më i urryer, e cila hyri në lojë pas vdekjes së Sadnës dhe Ranvirit. 26 vjeçarja, Sulagna Panigrahi e njohur si aktore...

Kritika për mediet në Ballkan nga “Reporterët pa kufi”

"Reporterë pa kufi" publikon raportin për lirinë e shtypit për 2015. Christian Mihr, drejtues ekzekutiv i organizatës thotë se Maqedonia, Shqipëria e Kosova kanë ndërhyrje politike e jo transparencë në pronësi mediatike. DW: Në bazë...

EKSKLUZIVE/ Pse po vuajnë Monumentet shqiptare në ditët tona!

Specialisti i vjetër i Trashëgimisë me një karrierë të pasur në restaurime dhe probleme të ndryshme sa i përket Trashëgimisë Kulturore, flet te Javanews për gjendjen e monumenteve në ditët tona dhe problematikat, që...

Tahiri: Ja detajet e marrëveshjes me FBI-në

Ministri i Brendshëm, Saimir Tahiri, ka nënshkruar një marrëveshje me drejtorin e FBI-së në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, e cila ka në fokus shkëmbimin e informacionit dhe bashkëpunimin në kuadër të luftës kundër...

“Made in Albania”/ Luftar Paja rikthehet në skenë në moshën 75-vjeçare

Artisti i shquar i humorit, Artisti i Popullit Luftar Paja, i cili pas disa muajsh mbush 75 vjeç, rikthehet skenës pas një mungese të gjatë me një kryerol serioz në një dramë tërësisht shqiptare...

Kreu i AKZM, Dedej: Zgjidhja për Parkun Kombëtar të Valbonës

Parku Kombëtar i Valbonës rrezikon të dëmtohet nga ngritja e tri hidrocentraleve, atë të Valbonës, Çeremit dhe Dragobisë. Leja zhvillimore e këtij të fundit është dhënë nga qeveria Rama në vitin 2014. Veç komunitetit...