Intervista e Walesa-s: Gjermania është vendi më i civilizuar i Evropës

Gjermanët do të bënin mirë t’i linin mënjanë komplekset dhe të marrin drejtimin e Evropës: kjo është dëshira e Nobelistit të Paqes dhe ish-presidentit të Polonisë, Lech Walesa për DW. DW: Në cilin drejtim po...

Kreu i AKZM, Dedej: Zgjidhja për Parkun Kombëtar të Valbonës

Parku Kombëtar i Valbonës rrezikon të dëmtohet nga ngritja e tri hidrocentraleve, atë të Valbonës, Çeremit dhe Dragobisë. Leja zhvillimore e këtij të fundit është dhënë nga qeveria Rama në vitin 2014. Veç komunitetit...

“Drejtësia”, azilkërkuesit…mesazhet e ambasadorit Hoffman para mbarimit të mandatit

Në intervistë me DW, ambasadori gjerman, Hellmuth Hoffmann para largimit nga Tirana thekson, se ai shpreson shumë që të gjithë të njohin përgjegjësitë e tyre dhe të miratojnë në Parlament reformën e Drejtësisë. Ambasador Hoffmann,...

Gazetari rumun: Korrupsioni është vrasës. Si e realizuam ne reformën në Drejtësi

Attila Biro është një nga emrat më të njohur të gazetarisë investigative rumune i cili prej vitit 2004 punon në shtyp duke investiguar politikanë të korruptuar dhe jo vetëm.   Aktualisht Biro po punon me...

FOTOT/ Gazetarja e njohur italiane dashurohet me Shqipërinë: “Dua të jetoj këtu”!

Gloria Aura Bortolini është gazetare italiane. Ajo ka një emision të sajin në kanalin televiziv RAI 3 në Itali ku drejton një program me titull “Kilimanxharo”. Fokusi i këtij programi janë udhëtimet. Në fillim...

Ironizon Isuf Kalo: Pyesni Sokolin a mendon njësoj si Liliana për Nexhmijen?!

Mjeku personal i Enver Hoxhës, profesor Isuf Kalo, tha dje se nuk kërkon t’u përgjigjet akuzave të zonjës Hoxha, të cilën e cilëson paciente të tij. Në një komunikim telefonik, profesor Kalo, i cili ishte...

Rrëfimi i një prej burrneshave të fundit: Jeta mes maleve me armë

Lule Bib Luka është 77 vjeçe. E veshur me rrobat tradicionale të gruas mirditore, ajo mban ende, shaminë e zezë në kokë (mbetur prej kohës së pushtimit osman si zi për djemtë e humbur). Baresha...

Edmond Koseni: Gjatë periudhës së pezullimit kam përfunduar tre universitete

I cilësuar shpeshherë si “Komisari i Hekurt” apo “Komisar Katani”, Edmond Koseni kërkon t’i rifutet karrierës së tij në strukturat e Policisë së Shtetit, për t’i shërbyer vendit, duke u përballur me krimin. Pezullimi...

Ministrja Kumbaro: Ja cili është çmimi i të qenurit në politikë

Ministrja e Kulturës, Mirela Kumbaro Furxhi për herë të parë në një rrëfim për familjen, bashkëshortin, fëmijët dhe çmimin e të qenit në politikë. Çfarë ka ndryshuar nga Mirela përpara se të ishte minister dhe...

Dashamir Shehi: Kur qepja pantallona kauboj me makinën qepëse të gjyshes

Mbetet ndër politikanët e rrallë që nuk ndryshon kah, nuk gëzon privilegje të pushtetit dhe nuk kursehet sa herë që ka diçka që nuk shkon në politikën shqiptare. Është një ndër shembujt se si...