INTERVISTA/ Guvernatori Sejko: Plan për të nxitur transaksionet në lekë dhe uljen e euroizimit...

Banka e Shqipërisë këtë vit do të stimulojë fort përdorimin e monedhës vendase. Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, z. Gent Sejko, në një intervistë për “Monitor” zbardh skemën se si do të arrihet ky...

Tahiri: Ja detajet e marrëveshjes me FBI-në

Ministri i Brendshëm, Saimir Tahiri, ka nënshkruar një marrëveshje me drejtorin e FBI-së në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, e cila ka në fokus shkëmbimin e informacionit dhe bashkëpunimin në kuadër të luftës kundër...

EKSKLUZIVE / Jorida Tabaku: Propaganda e Rilindjes nuk prodhon rritje ekonomike

Deputetja e PD-së është e qartë në konceptin e saj për Javanews. Shqipëria po varfërohet pas dy paketave fiskale dhe megjithëse ajo e vitit aktual, s’do ketë rritje taksash, në të vërtetë e rrit...

Haradinaj për Zërin e Amerikës: Ndalimi im është lojë politike e Beogradit

Një gjykatë e apelit në Francë liroi me kusht ish kryeministrin e Kosovës, Ramush Haradinaj, por tha se ai duhet të qëndrojë në Francë deri në shqyrtimin kërkesës së Serbisë për ekstradimin e tij....

“Të zhdukurit e komunizmit, t’i kërkojmë vetë dhe pastaj të huajt”

Kreu i Institutit të të Përndjekurve shqiptarë shprehet për JAVAnews, lidhur me procesin e gjetjes së të zhdukurve dhe sesi do mund të bëhet. Çfarë do të ishte më e mirë si fillim, por...

Flet kreu i VOA-s: Sekretet e një gazetarie të suksesshme

Amanda Bennett, drejtorja e Zërit të Amerikës kreu një tur vizitash në rajonin e Ballkanit. Në Shqipëri, fituesja e cmimit Pulitzer u ndal për një intervistë me gazetaren Ilva Tare ku tregoi vështirësitë e...

Këngëtari turk: Do të votoj për Eneda Tarifën në Eurovizion

Këngëtari turk, Serhat Haxhipashaloglu do të përfaqësojë San Marinon në “Eurosong” me këngën “I Didn’t Know”. Ditën e djeshme, ai vizitoi Shqipërinë dhe tregon për “Shekulli”-n ndjesinë e të përfaqësuarit një tjetër shtet. Është hera e...

Topi: Nuk jam në asnjë koalicion, politika në Shqipëri aspak profesionale

Ish-presidenti i Republikës së Shqipërisë, Bamir Topi deklaron se ai nuk është pjesë e asnjë koalicioni politik. I ftuar në Report Tv, ai ka komentuar edhe dekretimin nga presidenti Nishani, të Fatmir Xhafajt, ku ka...

Ylli që çmendi Anderlehtin, flet njeriu që zbuloi Kristal Abazajn

Drejtori sportiv i Luftëtarit, Gentian Nora, ka qenë njeriu që pikasi Kristal Abazajn në vitin 2016, e më pas i dha shansin për të luajtur me gjirokastritët. Në një rrëfim ekskluziv për “Panorama Sport”,...

Audio-përgjimi, Alibeaj: Në kohën kur qeveris Xhafaj

Deputeti i Partisë Demokratike, Enkelejd Alibeaj, ka zbardhur detaje të reja mbi regjistrimin audio të publikuar sot nga PD, ku sipas demokratëve, vëllai i ministrit Fatmir Xhafaj, Agron Xhafaj, flet me trafikantët Në emisionin ‘5...