Rrëfehet Lech Wałęsa: E vërteta ime si agjent i Sigurimit

Lech Wałęsa, lideri karizmatik i lëvizjes Solidarnost në Poloni në vitet 1980, në një intervistë ekskluzive në të përditshmen britanike “The Guardian” publikon detaje të lidhjeve të tij në periudhën sovjetike me shërbimet sekrete...

Vrasja e Azemit dhe ndodhi të tjera, rrëfehet Jaho Salihi

 Tetëmbëdhjetë vite nga vrasja e Azem Hajdarit, Jaho Salihi flet për ngjarjen në një intervistë ekskluzive me gazetarin Ylli Rakipi në emisionin “Të Paekspozuarit”, Ora News. Ja disa nga deklaratat Kryesore të Jaho Salihit gjatë...

Intervista/ Prof. Artan Boriçi: Arsimi nuk është treg por transformues njerëzish

  Një nga oponentët e Ligjit për Arsimin e Lartë prof. Boriçi flet te Javanews për atë çka ndryshuar pas ardhjes në fuqi të Ligjit të Arsimit të Lartë, protestën e studentëve dhe mos-seriozitetin e...

Intervista/ Qosja: Dëshpëruese zgjedhja e Thaçit president mes gazit lotsjellës

Akademiku Rexhep Qosja, në një intervistë për Vizion Plus, tregon një panoramë dëshpëruese të situatës politike dhe ligjore në Kosovë. Ai shpjegon se është gjendja e mungesës së shpresës dhe besimit te drejtësia, më shumë...

Nebil Çika: Informova Bashën për kërcënimet nga Ristani, pres distancim

Gazetari Nebil Çika konfirmon se është fyer dhe kërcënuar me jetë nga Sekretari i Përgjithshëm i PD, Arben Ristani, në kafen pranë selisë qendrore të Partisë Demokratike, për shkak të një editoriali të tij...

Ish-ministri i Merkelit: BE do ta financojë Shqipërinë për refugjatët

Nga Harrilla Koçi Dirk Niebel, ish-ministër për Zhvillimin Ekonomik në Qeverinë “Merkel 2”, në periudhën 2009-2013, ka mbërritur në Vlorë për të marrë pjesë në Edicionin e Parë të “Vlora Economic Forum”, që zhvillohet sot...

Kreu i OSBE në Tiranë: Listat e deputetëve nuk na përkasin neve

Kreu i OSBE në Tiranë ka folur në një intervistë për Vizion Plus ku ka komentuar çështjet e shumëpërfolura të korrupsionit dhe Byrosë Kombëtare të Hetimit. Përpara gazetarit Aleksandër Furxhi, Florian Raunig shprehet se korrupsion...

E mbani mend aktoren Elida Cangonji? Ja kush është ajo sot

Dikur Zana te filmi "Rrugë të Bardha" Eleni te “Në kufi të dy legjendave”; mësuesja te “Shtigje lufte” dhe një sërë personazhesh që realizoi në rininë e saj, ndërsa sot është mjeke psikiatre dhe thjesht...

Ish-burri i Suzana Guxhollit: Si përdori pushtetin për të më marrë pronat

Besnik Pani, prej 11 vitesh endet në dyert e gjykatave për të kërkuar drejtësi, por në fakt jo vetëm që nga gjykatat s’ka marrë drejtësi, por ka humbur dhe dy banesa e tij në...

Reforma, Manjani: Venecia e vë drejtësinë në standarde profesionale dhe europiane

Opinioni përfundimtar i Komisionit të Venecias, sipas Ministrit të Drejtësisë, Ylli Manjani, e vendos diskutimin për reformën në drejtësinë standarte profesionale dhe europiane. Duke folur në emisionin “Tonight Ilva Tare”, ai tha se nëse të...