Neue Zürcher Zeitung/ Rama: E bukura mund të shkatërrojë kriminalitetin

Edi Rama është kryeministër i Shqipërisë – dhe artist. Në Rostock (të Gjermanisë) ai shpjegon se si arti e arkitektura po e ndryshojnë vendin e tij.   Nga Antje Stahl Në Rostock të Gjermanisë, në bregun e...

Harta e rrallë Detare e 1455, Shkreli: Vërteton se Skënderbeu ishte një fenomen me...

Harta Detare I e vitit 1455 për herë të parë udhëton jashtë Italisë. Janë bërë shumë përpjekje shtetërore midis dy vendeve, Italisë dhe Shqipërisë, që Harta e rrallë e realizuar nga hartografi gjovanez Bartolomeo...

Thaçi i prerë: S’ka marrëveshje me Serbinë pa përcaktimin e kufirit

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi është duke vazhduar vizitën zyrtare në Uashington gjatë së cilës u takua me dy zyrtarë të lartë të administratës së presidentit Trump, këshilltarin për Sigurinë Kombëtare John Bolton dhe...

“Provokatori” Muç Nano: E kam çuar dëm votën për Ramën, i pëlqen vetja me...

Ka nisur Panairi i Librit në Tiranë dhe interesi ka qenë i madh për stendën e UET-Press. Një nga librat më të kërkuar dhe më të debatuar pritet të jetë ‘Provocateur’ nga Mustafa Nano....

Brokaj: Policia u përball me një terrorist, Saliu dhe Dulja duan të ndezin sherrin...

Ish-ministri i Mbrojtjes Sabit Brokaj ka deklaruar dje se policia zbatoi ligjin në ekzekutimin e ekstremistit grek në Bularat të Gjirokastrës. Në një intervistë për gazetën “SOT”, ai ka thënë se Katsifas ishte me...

Pëllumb Xhufi: Greqia dhe Serbia kanë financuar për të blerë politikanë shqiptarë!

Historiani i njohur Pëllumb Xhufi e sheh një rast të izoluar ngjarjen e Bularatit, ku mbeti i vrarë minoritari grek Konstantinos Kaçifas. Në një intervistë për “Panorama”, Xhufi e cilëson sjelljen e tij ekstremiste të...

Majlinda Bregu në Beograd: Të zëvendësojmë nacionalizmin me bashkëpunimin

EwB ka realizuar nje intervistë me Sekretaren e ardhshme (janar 2019) të Përgjithshme të Këshillit të Bashkëpunimit Rajonal dhe ish-ministren e Integrimit Europian të Shqipërisë, Znj. Majlinda Bregu. Intervista EwB u realizua gjatë Forumit të...

Eksperti gjerman: Ballkani Perëndimor trafikon armë në BE dhe kudo ku ka konflikt!

Gjermania dhe Franca kryesojnë nismën në Ballkan: Një rajon pa armë ilegale deri në 2024, flet për DW eksperti Marcus Bleinroth. DW: Z. Bleinroth, një nismë e udhëhequr nga Gjermani a dhe Franca, e mbështetur...

Rinas, ‘çmenduria’ e çmimeve të biletave, drejtori i TIA: Kjo s’ka lidhje me aeroportin!

Çmimet e biletave të avionëve, në verën e këtij viti kapën majat. Të fluturoje nga Europa drejt Rinasit në fillim të gushtit, bileta në një drejtim arrinte deri në 300 euro. E njëjta gjë...

Denoncimi i fortë: Në Shkodër vajza u përdhunua në sy të të fejuarit nga...

I ftuar në emisionin ’Kjo Javë’ nënkryetari i Partisë Demokratike Edi Paloka, denoncoi një ngjarje të rëndë të ndodhur në Shkodër, sipas të cilit banda që kontrollojnë këtë qytet kanë përdhunuar një vajzë në...