Intervista/ Juristi italian: Agron Xhafaj mund të dënohet vetëm 1.5 vjet burg

Agron Xhafaj u dorëzua tek autoritetet italiane mëngjesin e 16 majit, vetëm pak orë pasi në media ishte shpërndarë një letër e hapur e nënshkruar prej tij, përmes së cilës ai sqaronte pozicionin e...

Brokaj: Skenari i montuar keq dhe “Babalja” i Vlorës…

I ashtuquajturi audioskandal i përgjimit me vëllain e ministrit të Brendshëm analizohet nga Dr. Sabit Brokajt, ish-ministër i Mbrojtjes në këtë intervistë ekskluzive në DITA. Pse Dr. Brokaj e quan këtë përgjim një sajesë false...

Rreziku i ndikimit rus, Rama: Mund të na ofrojnë “havjar”, por Evropa “feja” jonë

Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama ka dhënë një intervistë për median austriake ‘Kurier.at’, ku ka folur për integrimin e vendeve të Ballkanit në BE. Rama ka komentuar edhe qëndrimin e Presidentit të Francës, i cili...

Ish-sekretari i Mehmet Shehut: Pse u fortifikuam në kohën e socializmit?!

Në vitin 1990, kur ambasadori amerikan Rajerson, erdhi për vizitë në Shkodër dhe shfaqi dëshirën të shikonte një repart ushtarak, ai mbeti i shtangur nga përballja me të. Kështu shprehet gjatë një interviste të...

Pangalos: Themi “una faccia, una razza” për italianët, kur në fakt duhet ta themi...

Theodoros Pangalos, ish drejtues i Lëvizjes Socialiste Panhelenike (PASOK). Ai ka qenë zëvendëskryeministër i Greqisë, përgjegjës për koordinimin e Këshillit të Qeverisë për Punët e jashtme dhe ato të Mbrojtjes (KYSEA) dhe Komitetit të...

Audio-përgjimi, Alibeaj: Në kohën kur qeveris Xhafaj

Deputeti i Partisë Demokratike, Enkelejd Alibeaj, ka zbardhur detaje të reja mbi regjistrimin audio të publikuar sot nga PD, ku sipas demokratëve, vëllai i ministrit Fatmir Xhafaj, Agron Xhafaj, flet me trafikantët Në emisionin ‘5...

Eksperti amerikan për çështjet globale: Udhëheqësit shqiptarë të distancohen nga Turqia!

Një profesor i Universitetit të Nju Jorkut, paralajmëron Shqipërinë dhe Kosovën për rrezikun e ndikimit turk dhe thotë se është e qartë se objektivi i Recep Tayyip Erdoganit është të zgjerojë kontrollin e tij...

FOTOT/ Ekspozita e veçantë, Tirana e ’92-it dhe imazhe të pablikuara të Edi Ramës

Shqipëria e viti 1992, rrugët e zhylta, vilat e kahershme që me gjithë stilin e ndërtimit, mezi mbaheshin në këmbë. Matanë, gra që fshijnë rrugët, studentë në atelietë e Akademisë së Arteve, një pedagog...

Izet Haxhia: Si u bëra truproja i Berishës, çfarë di për familjarët e tij

Nga Mira Kazhani Zoti Haxhia faleminderit që pranuat këtë intervistë, pyetja e parë nuk ka të bëj shumë me ato që kanë karakterizuar vitet ’90 ku ju jeni dëshmitar dhe aktor i disa prej ngjarjeve...

Zef Mazi: Vendimi i Trump për Iranin e fut SHBA në kurs përplasjeje me...

EKSKLUZIVE/ Zef Mazi, një ndër diplomatët shqiptarë me eksperiencë më të gjatë, ka qene dy here Ambasador i Shqiperise ne Organizatat Nderkombetare ne Vjene, perfshire Agjensine Nderkombetare te Energjise Berthamore, si dhe kater vjet...