“Gjyqtarët dhe Prokurorët i kanë emëruar partitë, pas reformës flasim për integrimin”

Raportuesi për Shqipërinë në Parlamentin Europian, Knut Fleckenstein e ka konsideruar dje reformën në sistemin e drejtësisë si reformën më të rëndësishme për fuqizimin e demokracisë në vendin tonë duke i bërë apel klasës...

Arkitekti Arben Biçoku: A është qyteti i Tiranës në kaos?!

Arkitekti Arben Biçoku shpjegon për JAVAnews nëse Tirana është duke ecur në drejtimin e duhur. Çfarë ka sjellë plani i ri dhe çfarë duhet të bëhet, që Tirana të jetë qytet realisht i jetueshëm?!...

Maqo Lakrori: Modeli i Ramës, përqendrimi i pushtetit në një dorë

Një nga themeluesit e Partisë Socialiste, ish-kandidati për kryetar i kësaj partie përballë Edi Ramës në vitin 2009 propozon që pas Kongresit të 19 marsit të organizohet një referendum jo vetëm me pjesëmarrjen e...

EKSKLUZIVE / Milva Ekonomi: Sfidat e mia nga dekretet e Nishanit tek ekonomia

Ministrja e re e Ekonomisë rrëfen në një intervistë ekskluzive për JavaNews.al zhvillimet e fundit sa i përket përlasjes president-mazhorancë në lidhje me dekretimet e emrave. Në rrëfimin e saj, Milva Ekonomi shprehet se...

Gruaja që u dhunua te Liqeni: Berisha më përjashtoi nga PD se kisha ide...

Zonja Boçari, pati njerëz që  u dhembi shpulla e policit mbi ju, pati edhe nga ata që thanë se fyet  policin, pasi i hoqët kapelën. Jeni ndeshur me të gjitha reagimet? Jam ndeshur dhe kam...

Edelstein: Shqipëria, shumë potencial për të thithur investime izraelite

Kryetari i Parlamentit të Izraelit, Yuli-Yoel Edelstein vizitoi Shqipërinë, me ftesë të kryetarit të Kuvend të Shqipërisë, Ilir Meta, të cilin ai e konsideron mik personal dhe të vendit të tij. Ai mbajti edhe...

“Na kërkuan të vrisnim Xhelilin e të zhvarrosnim Enverin”

Edvin Shvarc ishte vetëm 20 vjeç, kur 8 dhjetori i 1990-ës e gjeti në dritaren e aneksit të shtëpisë, në një lagje periferike të Tiranës. Që andej dëgjoi plot ankth dhe shpresë jehonën e...

Patozi: Politika s’njeh moshë pensioni, PD ka ende nevojë për Sali Berishën

Deputeti demokrat Astrit Patozi ka dhënë një intervistë për gazetën “Koha Jonë”, ku flet për aktualitetin politik, të larguarit nga PD dhe atë çfarë duhet të bëjë Pd për t’u rikthyer në pushtet. Patozi, kjo...

SPECIALE / Hidrologu Kolaneci: Si shpëtoi lumi Radika falë elementit mjedisor

Edhe njëherë për Radikën dhe luftën për të mbrojtur atë. Hidrologu Molnar Kolaneci shpjegon të gjithë kalvarin për Javanews, por edhe punën e madhe dhe rëndësinë e kauzës, ku është bashkuar interesi ekonomik kombëtar...

Rrëfimi i Berishës/ Unë, Ramiz Alia dhe Atifete Jahjaga jemi nga një fshat

Ish-kryeministri Sali Berisha, i ftuar dje në emisionin “Debati në Channel One” të Roland Qafokut, rrëfeu ngjarje të veçanta të karrierës së tij politike. Z.Berisha, gjatë legalizimit të PD-së ju keni përmendur frazën “së bashku...