Rama: Evropa mundësoi afrimin historik mes shqiptarëve e serbëve, BE projekt i sigurisë

Kryeministri i vendit Edi Rama ka dhënë një intervistë për "Francë Culture", ku ka four për prespektivën instegruese të Shqipërisë dhe rajonit të Ballkanit Perëndimor. Rama tha se projekti i vetëm I së ardhmes...

Rozana Radi: Pse ta urrej lezbizmin?! Çdo njeri është i lirë të dashurojë

Gjoksin e kujt femre pëlqeje para se të bëje ndërhyrjen? Unë nuk kopjoj askënd. Pas ndërhyrjes kirurgjikale ndihesh më e plotë, seksi, më shumë femër? Do e quaja më mirë një kapriço adoleshente, një ndërhyrje kirurgjikale. Temë...

Gazmend Oketa: PS dhe PD janë shndërruar në kazerma politike

Intervistë e JAVANEWS me Sekretarin e FRD-së, Gazmend Oketa. Si e shikon ai takimin Rama-Basha dhe mungesën e dakordësimit të Reformës në Drejtësi, pse nuk po bëhet gjithashtu edhe Reforma Zgjedhore, që e mban...

Ambasadori suedez Johan Ndisi: Është me rëndësi që Reforma të zbatohet sa më parë

  Intervistë e JAVANEWS me ambasadorin e Suedisë në Tiranë, Z. Johan Ndisi. Si e shikon ai Reformën në Drejtësi dhe punën e Shqipërisë për Integrimin Evropian. Ku mbështetet diplomacia e vendit të tij sa...

Ruli: Po tentohet blerja e votës për reformën, nevojitet qeveri teknike

Deputeti i Partisë Demokratike Genc Ruli ngre dyshime për cilësinë e reformës në drejtësi. I ftuar në "5 pyetje nga Babaramo", Ruli thotë se për këtë reformë duhej të ishin njerëz reformatorë. "Kjo qeveri nuk mund...

Kreu i OSBE në Tiranë: Listat e deputetëve nuk na përkasin neve

Kreu i OSBE në Tiranë ka folur në një intervistë për Vizion Plus ku ka komentuar çështjet e shumëpërfolura të korrupsionit dhe Byrosë Kombëtare të Hetimit. Përpara gazetarit Aleksandër Furxhi, Florian Raunig shprehet se korrupsion...

Si mësonin shqiptarët para Komunizmit?

Intervistë e JAVAnews me Valbona Nathanaili, autore e studimit “Rruga e mundimshme e shkollës shqipe”, që tregon zhvillimin e arsimit shqiptar para Luftës së Dytë Botërore. Cilat ishin etapat në të cilat eci zhvillimi...

“Paratë e korrupsionit janë fshehur jashtë vendit. Do ketë arrestime politikanësh”

Ish-kreu i Shërbimit Informativ Shtetëror, Fatos Klosi, mendon se politika po tenton bllokimin e reformës nga frika e në të njëjtën kohë ka paralajmëruar se shumë shpejt do të ketë arrestime. Për “Sot”, ai...

Historia e ish-agjentit të SHIK-ut që vrau nënë e bijë 15 vjet më parë

Ky është rrëfimi i plotë i Marjan Rrokut, që 15 vite më parë tronditi Tiranën duke vrarë një 16-vjeçare dhe nënën e saj. Ai është rrëfyer për Ardit Gjebrean. Zakonisht sa herët zgjoheni? “Zakonisht zgjohem nga ora...

Njeriu i Merkel në Tiranë për zgjidhjen e ngërçit, detaje nga diskutimet në selinë...

Genc Juka, sekretari i Përgjithshëm i Partisë Agrare Ambientaliste, në një intervistë për gazetën “Panorama” flet për takimin e zhvilluar ditën e djeshme me Andreas Lammel, deputet i CDU-së, dhe Walter Glos, përfaqësues i...