EKSKLUZIVE / Spaho: Humbëm, se qeverisjen tonë e zuri sëmundja e mandatit të dytë

Zëvendëskryetari i PD-së shprehet hapur te JavaNews.al për gabimet e sotme të qeverisjes Rama dhe se pse reformat e tij nuk po japin impakt, por nga ana e tij shpjegon edhe arsyen e vërtetë...

Rreziku i ndikimit rus, Rama: Mund të na ofrojnë “havjar”, por Evropa “feja” jonë

Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama ka dhënë një intervistë për median austriake ‘Kurier.at’, ku ka folur për integrimin e vendeve të Ballkanit në BE. Rama ka komentuar edhe qëndrimin e Presidentit të Francës, i cili...

Ish drejtori i Policisë së Shtetit, Prençi: Përse do të fitojë Basha përballë Selamit

Por lidhjet e tij me politikën janë të hershme, që kur ishte student i dhjetorit 90-ës. Nuk qëndroi indiferent në momentin më historik për shqiptarët, sepse në familjen e tij kishte dy të pushkatuar...

Topalli: 27 vjet pas komunizmit, të rrëzojmë dyshen Rama-Basha!

Një nga zërat më të fuqishëm dhe me influencë në Partinë Demokratike, Jozefina Topalli sot në Ditën e Rinisë, ku mijëra studentë u ngritën për të shembur komunizmin, bën një deklaratë të fortë. E...

Rama: Myslimanët shqiptarë, aset i vyer i Europës dhe shembulli që i duhet Botës

Kryeministri i vendit Edi Rama ka komentuar sot fenomenin e terrorizmit që po kërcënon Evropën. Në një intervistë të shkurtër për Mustafa Nanon në ‘Zululand’, Rama u ndal edhe te sjellja e myslimanëve shqiptarë. Në...

“Në Shqipëri ka qindra video për shantazhe dhe zhvatje”

Kryetari i Komitetit të Pajtimit Mbarëkombëtar në Shqipëri shprehet për anën tjetër të asaj që po flitet në ditët tona për regjistrimet dhe përgjimet, por edhe sesi kërcënimet me vidio po përdoren për përfitime...

“Thaçi dhe Vuçiç po ringjallin planin e Millosheviçit”

Në një intervistë ekskluzive për gazetën “Bota sot”, diplomati dhe studiuesi Shaban Murati, ka thënë se, i ashtuquajturi korrigjim i kufijve është një alibi për të fshehur lëshimet strategjike, që i janë bërë dhe...

Ambasadori i OSBE-së Borchardt: Duhej ndërhyrë për ndryshimet kushtetuese të vitit 2008

Marrëdhënia jonë me ambasadorët është një marrëdhënie dashuri-urrejtjeje. Në vitin 1913, 105 vjet më parë, një konferencë ambasadorësh krijoi Shqipërinë. Ne i hoqëm të drejtën e Krijuesit dhe thamë “e bëmë vetë Shqipërinë”, gjashtë...

Kadare në ditën e Pavarësisë së Kosovës: Eshtë kryer diçka e cila s’merrej me...

Gjuha është e papërgatitur për ngjarje të tilla, siç është pavarësia e Kosovës. Gogoli i Shqipërisë së Madhe ka ikur. Bashkimi do të ndodhë në BE. Kjo është intervista shkrimtarit Ismail Kadare, e dhënë...

Ish- kryetar i KQZ: Hajdari, skema si hyn në zgjedhje, mund ta sfidojë PD-në

Deputetja Rudina Hajdari lëshoi dje sinjalin e parë publik se po përgatiten si grup deputetësh të rinj, të cilët kanë hyrë nga listat e PD-së, të krijojnë një subjekt të ri politik. Hajdari, e...