’12 milje det Greqisë’, Xhufi: Kotzias ka dashur të japë një ”kockë” për nacionalistët

Historiani Pëllumb Xhufi ka komentuar detajet e para të projekt-marrëveshjes mes Shqipërisë dhe Greqisë. Ai thotë se për të gjitha pikat pritet të ketë grupe të posaçme ekspertësh për t’u negociuar. Në një intervistë dhënë për...

A ishte çështja çame pjesë e negociatave? Bushati përgjigjet pas deklaratës së Kotzias

Pak ditë pas takimit me ministrin e Jashtëm grek, Nikos Kotzias, homologu i tij shqiptar Ditmir Bushati foli për negociatat me Greqinë, u ndal gjerësisht tek marrëveshja mes dy qeverive për varrezat e ushtarëve...

“Largimi i Ramës mision kombëtar”, Kryemadhi: Protesta përmbushi pritshmëritë, tani…

E ftuar te "5 pyetjet nga Babaramo" kryetarja e LSI, Monika Kryemadhi, u shpreh se protesta e 27 janarit është vetëm maja e ajsbergut. Ajo tha se opozita do organizojë protesta të tjera në...

“LSI parti sezonale, një sezon me ne dhe një me ata…” Balla sulmon ish-aleatin

Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Socialiste, Taulant Balla, ka ‘zbuluar’ arsyen e protestës së opozitës, të shtunën e 27 janarit. Balla deklaroi se arsyeja e kësaj proteste ishte vetë Lulzim Basha dhe konsolidimi i tij...

Bruksel, Kukan: Pushteti nuk merret me protesta në rrugë kundër Ramës

Intervistoi Andrea Danglli Eurodeputeti Eduard Kukan ka komentuar zhvillimet e fundit politike në vend, ku thotë se Shqipëria ka humbur mjaft kohë dhe energji duke u marrë me “luftë” të brendshme politike. Teksa flet mbi zgjedhjen...

Erkand Qerimaj medalje bronzi në botëror: Gëzoni pa frikë, dola i pastër nga dopingu!

Erkand Qerimaj, i cili nderoi Shqipërinë me medalje bronzi në Botëror të Peshëngritjes deklaroi se pret nga qeveria shqiptare një shpërblim për arritjen e tij. Në një kohë kur Peshëngritja shqiptare mori një goditje...

Klosi: Të dhënat në dosjen e Berishës për raortet me UDB u zhdukën

Ish-kreu i Shërbimit Informativ Shtetëror, Fatos Klosi, gjatë një interviste për Shqiptarja.com, pohoi se, ish-kryeministri Sali Berisha është ndjekur nga ish-Sigurimi i Shtetit për lidhje të mundshme me UDB e ish-Jugosllavisë. Duke komentuar mundësinë...

Lojtarët e kombëtares që mbështetën Dukën, Fino: Mesazhet e tyre që vërtetojnë të kundërtën…

Nga Entela Resuli Ishte viti 1997 kur Shqipëria ishte futur në kaos për shkak të humbjes së parave në firmat piramidale. Ishin hapur depot e armëve dhe situata kishte dal jashtë kontrolli. Vendi dukej pa...

Bugajski për Evropa e Lirë: Rusia është lojtar negativ në raportet Serbi – Kosovë

“Rusia nuk është palë neutrale në çështjen e dialogut. Ajo është, do të thoja, një lojtar negativ në raportet ndërmjet Serbisë dhe Kosovës”, thotë Janusz Bugajski, ekspert për Ballkanin nga Qendra për Analiza të...

Këshillat e Berishës dhe raportet me Bashën të Rudina hajdarit

Deputetja e parlamentit shqiptar, Rudina Hajdari, vajza e heroit të demokracisë, Azem Hajdari, rrëfen muajt e parë në politikë dhe lidhjen me liderin Lulzim Basha. Gjatë një interviste në “Oktapod”, Rudina Hajdari rrëfen për emocionet...