Simboli/Pëllumb Xhufi shpjegon formën dhe ngjyrën e shqiponjës zyrtare

Shqiponja dykrenare, simbol i shqiptarëve anembanë globit, duket se është e destinuar për të qenë temë e debateve herë pas here. Kësaj radhe një debat është hapur në opinion publik ku kryeministri akuzohet se...

VIDEO/ Historia e pabesueshme e avokatit pukjan në Londër

https://youtu.be/DTF6jeVZNy0

“IlFatto Quotidiano”/Rama: Nuk ka kaos e revoltë nga populli, opozita po i fryn zjarrit

Kryeministri Edi Rama ne nje interviste per “IlFatto Quotidiano” flet per situaten me te fundit te krijuar ne vend, duke mohuar te kete kaos. Sipas tij. “Në Shqipëri nuk ka asnje kaos, është opozita...

Kriza politike/ Kryepeshkopi i Tiranës, Frendo: Dialogu mbetet e vetmja zgjidhje

I Intervistuar nga Luca Collodi i Radio Vatikanit, kryepeshkopi metropolitan i Tiranës dhe Durrësit, George Frendo, thekson se është e domosdoshme të shkohet drejt dialogut, “rruga e vetme për një zgjidhje të drejtë”. “Situata është...

INTERVISTA/ Gazmend Oketa: Të rrëzohet pakti Rama-Berisha?!

Flet për TemA ish-ministri i Mbrojtjes i sapokthyer në PD: E vërteta e kandidimit në Durrës   Nga Ylli Pata Gazmend Oketa është një nga të politikanët e larguar që është rikthyer në PD nga grupi që...

Intervista e RAI/Kryeministri Rama i prerë: Nuk dorëhiqem dhe jam i hapur për Opozitën

Kryeministri Edi Rama thotë se nuk dorëhiqet pavarësisht aktit të opozitës për të djegur mandatet..  Në një intervistë dhënë për Rai News 24, djegia e mandateve është një akt që s’ka ndodhur kurrë në një demokraci parlamentare dhe se protesta e opozitës...

“Thaçi dhe Vuçiç po ringjallin planin e Millosheviçit”

Në një intervistë ekskluzive për gazetën “Bota sot”, diplomati dhe studiuesi Shaban Murati, ka thënë se, i ashtuquajturi korrigjim i kufijve është një alibi për të fshehur lëshimet strategjike, që i janë bërë dhe...

INTERVISTA/ Profesori shqiptar i drejtësisë në Britani: Ja si ta bëjmë SPAK-un

  Nga Fernada Cenko Është larguar vite më parë nga Shqipëria dhe sot është përmbushur të paktën nga ana profesionale, por gjithmon në kërkim të materializimit të ideve që ka në kokë për të arritur majat...

Albin Kurti përsërit sërish idenë e një pranvere shqiptare

I ftuar në emisionin ‘A Show’ kreu i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti tha se studentët shqiptarë i kanë kërkesat e qarta dhe ka shprehur solidaritetin e tij në takimin që ka zhvilluar me ta. Kurti...

Drejtori Andi Ballta: Linda Rama s’ka qenë asnjëherë dhe s’është aksionere te ABI Bank

ABI Bank është përmendur në kontekste sulmesh politike shpesh gjatë dy vitevetë fundit në disa media në Shqipëri. Pse mendoni se ka ndodhur kjo? ABI Bank është investimi më i madh amerikan i të gjitha...