“Dialogu Kosovë-Serbi, Shqipëria mos të fshihet”

Dialogu Kosovë-Serbi dhe negociatat mes dy vendeve, për akademikun Mehmet Kraja, duhet të kenë më shumë transparencë. Në një intervistë për gazetarin Ilir Babaramo në “5 pyetje nga Babaramo”, Kraja ka thënë se edhe...

Filmi “Në pyjet me dëborë ka jetë”, ose një “love story” mes Marjeta dhe...

Para dyzet vitesh, në Bizë të Martaneshit u realizuan xhirimet e filmit artistik shqiptar “Në pyjet me borë ka jetë”, ku aktorët kryesorë të saj, Rikard dhe Marjeta Ljarja. Kështu tregon për “Albanian Free...

Gjergj Meta i drejtohet biznesit: Jepuni dinjitet punëtorëve, sakrifikoni diçka nga pasuria

I ftuar në Tonight Ilva Tare, Ipeshkvi i Rrëshenit, Dom Gjergj Meta i ka bërë thirrje të gjithë shoqërisë por në veçati pronarëve të kompanive të mëdha të jenë më shumë solidarë me punonjësit...

Lushnje ’97, rrëfehet ish-truproja e Tritan Shehut: Pengmarrja dhe arratisja me helikopter

Selaudin Bejaj, ish-oficeri i Gardës së Republikës,  hedh dritë mbi mbrëmjen e vështirë të 24 janarit, nga ku nisi edhe rebelimi i madh i ‘97-ës. Ai tregon ne nje interviste ne ‘Gazeta Shqiptare’ flet...

Intervista/”Çdo përpjekje jashtë Venecias, do jetë një sabotim i Reformës”

Kreu i Unionit të Gjyqtarëve Shqiptarë, Gerd Hoxha flet te JAVAnews për Reformën në Drejtësi, si e mendon atë personalisht si gjyqtar, por edhe si qytetar. Pse politika duhet të shkojë drejt konsensusit, si...

Ylli që çmendi Anderlehtin, flet njeriu që zbuloi Kristal Abazajn

Drejtori sportiv i Luftëtarit, Gentian Nora, ka qenë njeriu që pikasi Kristal Abazajn në vitin 2016, e më pas i dha shansin për të luajtur me gjirokastritët. Në një rrëfim ekskluziv për “Panorama Sport”,...

A do ketë mbyllje të tregut Call Center? Kreu i shoqatës: E sigurt është...

Senati italian ka miratuar ditën e djeshme ndryshimet në ligjin për Buxhetin 2017, pjesë e të cilit është edhe ai për ndryshimet në shërbimin për Call Center. Projektligji u miratua pa ndryshime, ashtu sikurse...

‘Me humbjen e Frankos kam humbur kuptimin e jetës’, Tefta Radi ikën nga Shqipëria

Tre muaj pas ndarjes nga jetë të artistit Françesk Radi, bashkëshortja e tij rrëfehet në një intervistë për Dita. Tefta Radi është larguar nga Shqipëria. Zonja e njohur e ekranit prej disa ditësh është...

Vettingu/ Dedja rrëzon pretendimet e Bashës: Varianti në Venecia origjinali, gabimet gjuhësore nuk cënojnë...

Kryetari i Gjykatës Kushtetuese pranon se variantet e ndryshimeve kushtetuese dhe ligjit të “Vetting”-ut që janë dërguar në Komisionin e Venecias kanë ndryshime me variantet e miratuara në Kuvend. Por ai sqaron se ndryshimet...

INTERVISTA/ Rrëfehet Bes Kallaku: Ja si e nisëm me Gaz Pajën historinë e Baftjarit

​ “Baftjar, gëzuar të keqen vëllai”; është kjo batuta e famshme e “Portokallisë” që Bes Kallaku ka vendosur ta sjellë në këngë. E natyrisht që, kur flasim për aktorin, dihej që “Gëzuar Baftjar” do...