Ismail Kadare: Mendimi im për Vladimir Putin dhe Donald Trump

Shkrimtari, Ismail Kadare, gjatë një interviste për “L’Express”, krahas opinioneve të tij lidhur me letërsine, si dhe përshkimin e ecurisë së tij mes botës së lindjes dhe perëndimit, ka dhënë opinionin e tij edhe për dy...

Çiljeta zbulon të vërtetën: Unë, Alban Hoxha dhe rrjetet sociale

Pa frikë ajo mund të quhet mbretëresha e showbiz­it shqiptar. Çdo detaj nga Çiljeta përbën lajm për mediat. E duke e ditur këtë fakt, bukuroshja e skenës sonë ka vendosur të mos flasë më...

Xhihadisti i penduar nga Puka: Në Siri nuk luftojnë për Zot, por për para

“Në Siri nuk luftohet në emër të Zotit, por për para dhe pushtet”. Me këtë konkluzion ka arritur në përfundim një prej luftëtarëve shqiptarë, M. A., i cili ka luftuar në Siri, në radhët...

A është Imeraj njeriu që sheshon problemet mes PS e LSI në Dibër? Kandidati:...

Partia Demokratike tashmë e ka zyrtarizuar kandidaturën e profesorit të ekonomisë, Sherefedin Shehu për Bashkinë e Dibrës. Ndërsa PS-ja mbetet ende në konsultime për emrin e kandidatit të saj, pas shkarkimit të Shukri Xhelilit. Por...

Fatos Klosi: Tre krimet që trembin Berishën

Ish-kreu i Shërbimit Informativ Shtetëror, Fatos Klosi, thotë se Sali Berisha ka shumë gjëra për t’u trembur nga Reforma në Drejtësi. Klosi pohon se ndonëse Berisha është treguar i kujdesshëm, duke shmangur përgjegjësinë individuale...

Skënder Gjinushi: Reforma do sjellë burgosjen e mëkatarëve politikë

Kreu i Partisë Social Demokrate, Skënder Gjinushi, në një intervistë për gazetën “Sot”, ka komentuar zhvillimet e fundit politike për çështjet më të nxehta dhe delikate, reformën në drejtësi; divergjencat Rama-Meta dhe të ardhmen...

Meta: S’kam frikë nga presionet, jam trajnuar nga Berisha që më 1992

Nga Zefina Hasani* Qëndroi larg procesit për reformën në drejtësi. Derisa një ditë u shfaq bujshëm e me nerv. Për ta shkundur fort opinionin publik e atë politik. Bëri atë që ka bërë gjithmonë: lëvizjen...

Gjata kundër Vetting nga ndërkombëtarët: Ku i njohin ata ligjet tona…

Në një intervistë për gazetën “Shekulli”, ish-kreu i Komisionit Qendror Zgjedhor, Çlirim Gjata, në cilësinë e ekspertit, thekson se ““Vetting”-u do ketë sukses nëse ua lënë ta bëjnë shqiptarët, sigurisht me kontrollin e ndërkombëtarëve....

E mbani mend aktoren Elida Cangonji? Ja kush është ajo sot

Dikur Zana te filmi "Rrugë të Bardha" Eleni te “Në kufi të dy legjendave”; mësuesja te “Shtigje lufte” dhe një sërë personazhesh që realizoi në rininë e saj, ndërsa sot është mjeke psikiatre dhe thjesht...

Legalizimet, Artan Lame: Frenuam dalldinë e ndërtimeve pa leje

Emigrantët janë përparësi e punës së ALUIZNI-t gjatë sezonit të verës. Artan Lame deklaroi në studion e lajmeve të Ora News se atyre u janë krijuar të gjitha lehtësirat e mundshme në proçesin e...