Reformimi i Akademisë së Shkencave, Omari: Sipas modelit austriak

Projekligji 2018  i Akademisë së Shkencave,  është konsultutuar këtë të hënë me Akademinë e të Rinjve, që është përcaktuar si një komision këshillues pranë këtij institucioni. Akademia e të Rinjve, organizatë e pavarur në...

Kadare në ditën e Pavarësisë së Kosovës: Eshtë kryer diçka e cila s’merrej me...

Gjuha është e papërgatitur për ngjarje të tilla, siç është pavarësia e Kosovës. Gogoli i Shqipërisë së Madhe ka ikur. Bashkimi do të ndodhë në BE. Kjo është intervista shkrimtarit Ismail Kadare, e dhënë...

Thjeshtëzimi i shërbimeve, Ilir Beqja: Kur qytetarët të mbajnë mend numrin personal, kodin dhe...

Procesi i derregullimit(thejshtëzimit)  të cilin qeveria shqiptare po e paraqet si prioritet në disa fusha është ende një debat që nuk po ngjit në opinionin publik. Ilir Beqja në një intervistë për gazetën “TemA” shpjegon...

“Dashuria është bërë më luksoze, por pa sinqetitet!”

Dje ishte dita e të dashuruarve. Nuk po i hyj historisë se përse është cilësuar e tillë, por në vendin tonë, vitet e fundit në datën 14 shkurt kanë filluar të bëhen dhurata në...

Intervista/Genc Ruli: Unë, jo marrëdhënie vasali me Berishën. Kryetari Basha s’është lider

Ish-ministri i PD-së, Genc Ruli ka folur për raportet me ish-kryeministrin Berisha, dhe kreun e ri të kësaj force politike Lulzim Basha. Në emisionin “Studio e hapur” me Eni Vasilin në “News24”, Ruli thotë...

Intervista/Sali Berisha tregon se çfarë i tha Xhorxh Bushit: Vetëm pavarësi për Kosovën

Ish-kryeministri Sali Berisha në një intervistë për emisionin “Përballë” nga Lutfi Dervishi në TVSH u ndal gjerësisht tek integrimi i Shqipërisë në BE. Berisha teksa u kthye pas në kohë, tregoi momente nga takimi...

Kritika edhe brenda opozitës: Basha po krijon kauza teknike

Nje nder kritiket me te forte te kreut te PD, ish-nenkryetari i kesaj partie Astrit Patozi i lene jashte listave te deputeteve me 25 qershor i ben nje “skaner” tere punes se Bashes. Ish-deputeti i...

Diplomati brazilian në Tiranë: Dua të rri në Shqipëri !

“Shqipëria është një vend i mrekullueshëm, Tirana nuk ka asgjë më pak se kryeqytetet e tjera të Europës. Shqipëria ka të gjitha potencialet për të qenë një kryeqytet i turizmit për Europën. Unë e...

Izet Haxhia: Sapo të vij në Shqipëri do kërkoj rihapjen e dosjes, jam përdorur...

Prej katër ditësh Gjykata e Lartë turke ka vendosur për ekstradimin e Izet Haxhisë në Shqipëri. Në një lidhje me “Skype” nga Turqia, Izet Haxhia tha në emisionin “Kjo Javë” me Nisida Tufën në...

Alarmi i mjekut: Rriten me 60 % diagnostikimet me kancer, 7 mijë raste në...

Kanceri njihet si rritje e pakontrolluar e qelizave, që prodhojnë 1 tumor ose neoplazme dhe shifrat e të prekurve nga kjo sëmundje po pësojnë një rritje të frikshme nga viti në vit. Në vendin tonë...