Andrra presidenciale mos me pasë Ministri të Brendshme

Nga Ardian Ndreca Mospëlqimin ndaj kandidatit për ministër të brendshëm e shprehu i pari Nishani, mungesën e të cilit do ta ndiejmë vetëm për kartolinat...

“Lleshi”/ Ç’thotë Kushtetuta dhe shkelja me ‘2 këmbët’ nga Presidenti Meta

Në të gjitha republikat parlamentare si Shqipëria, vullneti është i kryeministrit dhe ky vullnet verifikohet nga Parlamenti, ndërsa Presidenti ka vetëm 7 ditë kohë...

KLSH: Bashkitë tani më pak para, zgjerimi i territorit nuk u...

Ndarja e re territoriale i ka penalizuar bashkitë, pasi ndonëse u zgjerua territori dhe numri i popullsisë së tyre si dhe iu kaluan kompetenca...

Pse SHBA po e braktis traktatin e armëve bërthamore

Nga David A.Wemer/ Presidenti i SHBA-së, Donald Trump njoftoi më 20 tetor se Shtetet e Bashkuara do të tërhiqen së shpejti nga Traktati i Forcave...

Facebook fitime marramendëse, por braktiset nga europianët

Një milionë vetë në Europë janë larguar nga rrjeti online. Megjithatë çdo muaj në Facebook janë aktivë 375 milionë anëtarë – vetëm në Europë....

Largimi i Merkel, pse në BE shihet si shans i ri?...

Prej 13 vitesh kancelarja Merkel përcakton politikën e BE, por jo pa kontestime. Politika e saj për refugjatët ishte pa konsesus. Politika e kursimeve...

Vajza, njihuni me 5 arsyet se pse burrat tradhtarë s’i lenë...

Në ditët e sotme ruajtja e një martese nuk është një detyrë e lehtë. Sipas statistikave, qelizat bazë të shoqërisë kanë filluar të shpërbëhen tri...

Tuneli Thirrë-Kalimash, nesër fillon kryerja e punimeve rehabilituese

Shoqëria koncesionare “Albanian Highway Concession” ka njoftuar se ditën e nesërme do të kryhen punimee rehabilituese dhe mirëmbajtëse në tunelin Thirrë-Kalimash, pjesë e autostradës...

Francë/ Shfrytëzonin vajzat për prostitucion, dënohen 2 tutorët shqiptarë

Shkrimet në mediat e huaja kanë pasqyruar veprimet e shqiptarëve, të cilët akuzohen për vepra të ndryshme, ndërsa gjuha e raportimit shpeshherë ka qenë...

Ushtria/“Pentagoni po përcjell qindra trupa në kufi me Meksikën”

Sekretari amerikan i Mbrojtjes Jim Mattis tha se zyrtarët e Pentagonit po përpunojnë ende detajet mbi dislokimin e disa qindra trupave në kufirin jugor...