“Referendumi” për Trump-in

Nga Eduard Zaloshnja Votimi për 435 vendet e Dhomës së Përfaqësuesve të Kongresit Amerikan krijon të vetmen mundësi për një përputhje të përafërt statistikore mes...

Ja kush janë 8 ministrat shqiptarë në kabinetin e ri të...

Kuvendi i Republikës së Maqedonisë me 62 vota pro dhe 44 kundër dhe 5 abstenim votoi Qeverinë e re me në krye Zoran Zaev....

Veliaj fton “tironsit” e vjetër: Shtëpitë me qerpiç kthejini në pallate

Një dhuratë para zgjedhjeve u vjen banorëve të Tiranës, pronarë të shtëpive prej qerpiçi, që për shkak të statusit zonë muze nuk mund të...

Eventi më i madh i tatuazheve në Ballkan do të mbahet...

”Ky evenimet organizohet nga shoqata e tatuatorëve shqiptarë dhe Olsi Tattoo në përputhje të plotë me legjislacionet shqiptare sipas çdo standardi evropian. Gjithashtu do të...

Një propozim për kompromis që Venecia do e rrëzonte

Nga Arjan Vasjari Është, pothuajse, në kufijtë e një paradigme politike: kompromisi është perfekt kur palët humbasin në mënyrë të barabartë. Proporcionalisht të barabartë. Në...

Për shkallën e sigurisë, Kosova e 77-ta e Shqipëria e 54-ta

Në këtë listë vendet e Ballkanit zënë vendet e mesit, gjegjësisht në hartën e botës ato janë nga vendi i 48 (Serbia) 54 Shqipëria...

Beogradi s’i jep leje Pacollit në Novi Pazar

Beogradi s’e lejon Pacollin të shkojë në Novi Pazar. Ministria e Punëve të Jashtme e Republikës së Kosovës, përmes një komunikate për media, shpreh...

Turizëm/Kosovarët mësynë sot prej motit të mirë dhe pezullimit të tarifës...

Qytetarët kosovarë iu drejtuan bregdetit shqiptar të favorizuar nga fundjava me mot të mirë dhe pezullimit të tarifës për qarkullimin në lëvizjen e rrugës...

Keni fobi ndaj numrave, mësoni pse numrat 13, 39 dhe 111...

I konsideruar i pafat. 13-ta, numri i cili është në qendër të shumë supersticioneve dhe teorive lidhur me atë çfarë simbolizon. Disa njerëz e...

Delvinë, makina del nga rruga, vdes shoferi

Një aksident me pasojë vdekjen e një shtetasi ka ndodhur mëngjesin e kësaj të diele në fshatin Dhrovjan të Delvinës. Policia, në njoftimin e saj...