Belgjika shkroi historinë ndaj Brazilit, “Seleçao” s’di të mundë ekipet europiane

KAZAN, RUSSIA - JULY 06: Renato Augusto of Brazil looks dejected as Vincent Kompany of Belgium celebrates following the 2018 FIFA World Cup Russia Quarter Final match between Brazil and Belgium at Kazan Arena on July 6, 2018 in Kazan, Russia. (Photo by Laurence Griffiths/Getty Images)

Ndeshja mes Brazilit dhe Belgjikës ka regjistruar disa statistika shumë interesante, të cilat kanë hyrë në historinë e Botërorit 2018 dhe të dy ekipeve në fjalë. Në vijim, mund të lexoni disa prej tyre.

14 – Me 2 golat e shënuar sot, Belgjika arriti numrin e 14 golave të shënuar në një Botëror, rekord i ri i kësaj përfaqësueseje e cila më parë ishte ndalur në shifrën 12.

2 – Fernandinjo u bë futbollisti i dytë brazilian në historinë e Botërorëve që shënon një autogol. I pari ishte katër vite më parë, nga Marcelo kundër Kroacisë. Kjo ishte gjithashtu hera e dytë që Belgjika përfitonte nga një autogol në Botëror.

0 – Zero skuadra kanë arritur të kthejnë ndeshjen pasi janë mundur 2-0 në pjesën e parë në një ndeshje Botërori me eliminim direkt.

4 – Brazili është eliminuar nga Botërori nga ekipet europiane në 4 Botërorët e fundit (Francë 2006, Holandë 2010, Gjermani 2014 dhe Belgjikë 2018).

100 – Me përjashtim të autogolave, Kevin De Bryjn u bë futbollisti i 100-të i ndryshëm që shënonte gol në Rusi 2018.

ma.me

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU