Anglia regjistron verën më të nxehtë

Anglia ka rregjistruar verën më të nxehtë ndonjëherë, me një temperaturë mesatare prej 17,1 gradë Celcius nga qershori deri në Gusht, njoftoi sot parashikimi kombëtar i motit.

Zyra Meteorologjike tha se “temperaturat e verës në Angli kaluan mesataren e 17 gradë Celcius që ishte vendosur në vitin 1976, por mesatarja në Skoci, Uells dhe Irlandën e Veriut mbetën nën nivelet rekord”.

Madje edhe temperatura mesatare e Britanisë së Madhe ishte 15,8 gradë Celcius gjatë këtyre tre muajve, duke bërë që vera e vitit 2018 të jetë në një nivel me ato të viteve 1976, 2003 dhe 2006 që janë më të nxehtat që kur kanë filluar rregjistrimet meteorologjike në vitin 1910.

/b.d

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU