Alarmohet Kosova, shkëmbim zjarri në kufi me Serbinë (?)

Mësohet se ka pasur të shtëna armësh ndërmjet Xhandarmërisë Serbe dhe Policisë së Kosovës. Sipas burimeve të Gazetës Blic, është Xhandarmëria serbe ajo e cila ka provokuar e para.

“Në një moment ka pershkallezuar situata. Janë dëgjuar të shtëna me armë”, ka theksuar ky burim, duke mos dhënë më shumë detaje.

Sipas këtyre burimeve, ngjarja ka ndodhur në mëngjesin e hershëm, dikur pas orës 5 të mëngjesit. Ndërkaq, nga Policia e Kosovës thonë se nuk kanë informata që ka pasur tensionim të situatës në atë pikë kufitare.

I kontaktuar nga Gazeta Blic, zëdhënësi i Policisë së Kosovës, Baki Kelani ka theksuar se nuk ka informacion për një gjë të tillë. Marrëdhëniet ndërmjet Kosovës e Serbisë janë tensionuar tashme prej disa javësh.

Fillimisht ishte ndërtimi i murit ilegal në afërsi të urës mbi lumin Ibër në Mitrovicë, e pastaj arrestimi i liderit të AAK-së, Ramush Haradinaj në Francë, bazuar në një fletë-arrest të vitit 2004, e së fundit tentimi për futjen e një treni pa licencë dhe me mesazhe provokuese, që kanë çuar në pikën kritike raportet ndërmjet dy vendeve.

Në anën tjetër, presidenti serb, Nikoliç ka provokuar duke thënë se ai është i gatshëm që së bashku me dy djemtë e tij të vij të luftoje në Kosovë, nëse kjo është e nevojshme.

Kurse, nga Brukseli zyrtar është kërkuar që të zbuten tensionet dhe të vazhdoj edhe më tej dialogu ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. /b.d

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU