Kërko

aurenc - rezultatet e kërkimit

Nëse ju nuk jeni të kënaqur me rezultatet, ju lutem të bëni një tjetër kërko

Përplasën për vdekje babë e bijë, lihen në burg dy shoferët

Dy shoferët që shkaktuan aksidentin tragjik mbrëmjen e së premtes (9 nëntor) në Korçë do të mbeten në burg. Gjykata e Korçës ka pranuar kërkesën...

Përplasën për vdekje babë e bijë, arrestohen dy persona në Korçë

Dy persona janë vënë në prangat e policisë, pas aksidentit të ndodhur pasditen e kësaj të enjteje në Korçë, ku humbën jetën babë e...

EMRAT/ Aksidenti tragjik në Korçë, humb jetën babai me vajzën mitur

Një aksident i rëndë ka ndodhur në qytetin e Korçës, ku dy persona kanë humbur jetën pasi janë përplasur nga një makinë në zonën...

“35 mln ose e vramë”, kapet shqiptari që rrëmbeu mikun e Berlusconit

Një shqiptar është vënë në pranga, pasi rezulton të jetë pesë e bandës së 15 dhe 16 tetorit të 6 viteve më parë, ku...

UNICEF: Çdo pesë sekonda, vdes një fëmijë në mbarë botën

Rreth 6,3 milionë fëmijë nën moshën 15 vjeç vdiqën në vitin 2017, ose një në çdo pesë sekonda, kryesisht nga shkaqe të parandalueshme, sipas...

Nga rrugët te urat, anijet e hotelet, ja ç’shkruante shtypi francez për Shqipërinë në...

Nga Aurenc Bebja*/ “Le Figaro” ka botuar të dielën e 27 nëntorit 1932, në faqen n°2, një shkrim me rastin e 20 vjetorit të pavarësisë së Shqipërisë. Prestigjiozia...

Mesazhi historik i Zogut për Asamblenë kushtetuese shqiptare

Nga Aurenc Bebja, Francë – 19 Gusht 2018 Gazeta franceze, “Le Journal”, ka botuar, të dielën e 26 gushtit 1928, në faqen n°3, mesazhin historik...

Dokumenti diplomatik/ Mirditorët kundër Marka Gjonit për Republikën e Miridtës

Në faqen n°1241 të dokumentit diplomatik të Kombeve të Bashkuara, botuar në shtator të 1921, gjejmë telegramin revoltues të parësisë mirditore kundër Marka Gjonit...

DOSSIER/ Gazeta franceze: Pse shqiptarët e duan Zogun I?!

“Comoedia” ka botuar, të enjten e 6 shtatorit 1928, në faqen n°3, shkrimin e shkrimtarit, romancierit dhe gazetarit, Pierre Chanlaine, në lidhje me arritjet...

Fotot e rralla të mbërritjes dhe largimit të Mbretit Zog dhe Geraldinës nga Stambolli

Nga Aurenc Bebja*, Francë Largimi i familjes mbretërore shqiptare nga atdheu, si arsye e pushtimit fashist, ka ngjallur një interes të veçantë në shtypin francez...