Editorial

Nga Ben Andoni Duhet të ngjajë ndonjë ndodhi si kjo e fundit në Selenicë, që njerëzit të kujtohen se armët janë sheshit dhe se ndërsa...

Në plan të parë

Raporti/ Shkëmbimi i territoreve, Kosova merr Preshevën, Serbia 4 komunat veriore...

Gazeta “Zëri” ka arritur ta sigurojë një raport të hartuar nga gjashtë ekspertë serbë dhe të përkrahur nga Fondacioni për Shoqëri të Hapur në...

EMRAT/ Katastrofa në Genova, mes viktimave edhe dy të rinj shqiptarë

Marjus Djerri, 22-vjeçari nga Shijaku është i pari viktimë shqiptare e konfirmuar nga tragjedia e urës Morandi, dhe pas tij edhe shoku me të...

Çmenduri çmimesh në Rinas, deri në 600 euro bileta për të ikur nga Shqipëria!

Për emigrantët ardhja për pushime në gusht në Shqipëri është kthyer në një kalvar të vërtetë pritjesh pa fund në aeroporte dhe çmimesh të çmendura, si në asnjë vend tjetër të Europës. Nëse në fillim të muajit gusht...

Tragjedia në Xhenova, 35 viktima, humbin kontaktet me dy emigrantë shqiptarë

Fatmirësisht deri tani nuk ka konfirmim për shqiptarë mes dhjetëra viktimave të tragjedinë e shembjes së urës në Xhenova të Italisë. Por së fundmi janë...

Negociatat, ambasadorja shqiptare në BE: Vendimi më i mirë i mundshëm në situatën aktuale

Ambasadorja e Shqipërisë pranë Bashkimit Europian, Suela Janina mendon se, “ndonëse një vendim për hapjen e menjëhershme të negociatave do të mund të na...

Shpresë për të mbijetuar, nxirret e gjallë nga rrënojat gruaja në Xhenova

Një tragjedi e përmasave të mëdha ndodhi sot në Xhenova ku nga shembja e një urenë autostradën A10 vdiqën 22 persona, u plagosën 13...

Shqipëria zhytet në krizë demografike, vijon rënia e lindshmërive

Kriza demografike e Shqipërisë vazhdon të thellohet. Instituti i Statistikave raportoi se në tremujorin e dytë të këtij viti, lindjet në shkallë kombëtare ranë...

KLD e Nishanit i vlerësoi me notën 10-të gjyqtarët e korruptuar, që u shkarkuan...

Këshilli i Lartë i Drejtësisë, i cili sipas shumë raporteve ndërkombëtare mbron praktikat korruptive të gjyqtarëve dhe bën qoka me anë të vendimeve, ka...

Ekonomi

Çmenduri çmimesh në Rinas, deri në 600 euro bileta për të ikur nga Shqipëria!

Për emigrantët ardhja për pushime në gusht në Shqipëri është kthyer në një kalvar të vërtetë pritjesh pa fund në aeroporte dhe çmimesh të çmendura, si në asnjë vend tjetër të Europës. Nëse në fillim të muajit gusht...

Në dy javë kanë hyrë 624 mijë turistë të huaj në Shqipëri

Të dhënat e fundit tregojnë se numri i turistëve të huaj është në rritje. Në dy javët e para të muajit gusht në Shqipëri kanë...

Rënia e lirës trazon tregjet globale, sa rrezikohet Shqipëria nga kriza turke

Rënia e ndjeshmë e lirës dhe konflikti me Shtetet e Bashkuara të Amerikës e kanë vendosur Turqinë në qendrën e vëmendjes së tregjeve globale...

Aksioni në bregdet jep efektet, 58 % më shumë biznese të regjistruara

Numri i bizneseve të reja të regjistruara në zonat turistike është rritur me 58%. Sipas Drejtorisë së Tatimeve, efekti i shtimit të ndërmarrjeve që...

Miliona euro investime për kasat fiskale por ato shfaqin gabime në raportim

Qeveria Shqiptare ka vendosur të harxhojë mbi 1.9 miliardë lekë për të përmirësuar mënyrën e raportimit të kasave fiskale në Drejtorinë e Përgjithshme e...

Shëndeti

Dëshironi një trup me ngjyrë, ja10 këshilla për një nxirje perfekte

Vera është sinonimi i nxirjes për shumë prej atyre që e duan diellin, sepse ajo e bën lëkurën më kompakte dhe më të bukur,...

Kuzhinë

Receta verore, Smoothie me luleshtrydhe dhe banane

Përbërësit:  100 gr luleshtrydhe 100 gr banane 250 ml kos 1 lugë sheqer ose mjaltë mente Përgatitja: Fillimisht presim luleshtrydhet dhe bananet dhe u hedhim pak sheqer ose mjaltë. Shtojmë kosin,...
Tragjedia e Genovës ka shënuar edhe dy shqiptarë të vdekur mes 37 viktimave në total. Familja e njërit prej viktimave, Edi Bokrinës, 32 vjeç,...
Ndarja e Kosovës apo ndërrimi i territoreve do të jetë një rrezik i madh për gjithë Ballkanin dhe një gjë e tillë nuk do...
Vera është sinonimi i nxirjes për shumë prej atyre që e duan diellin, sepse ajo e bën lëkurën më kompakte dhe më të bukur,...
“Unë ia kam vënë flakën shtëpisë, sepse bashkëjetuesi im prej 6 muajsh më rrihte mua dhe dy vajzat e mia”. Kështu deklaroi nga gjykata e...
Fluksi i madh i turistëve ka sjellë trafik të rënduar në akset kryesore të vendit, por Top Channel konstaton se shkaktari kryesor i trafikut,...
Përse veprat e mëdha kushtojnë gjithnjë disa miliarda më shumë nga sa përllogariten fillimisht? Si ka mundësi që në Itali po bëhen kaq të...
ITALI- Në Genova ekipet e shpëtimit vazhdojnë luftën me rrënojat për gjetjen e të mbijetuarve. Shpresat nuk janë shuar ende. Numri i viktimave ka shkuar...
Shenja e Luanit, sipas horoskopit ka disa cilësi të veçanta. Ju që i përkisni kësaj shenje jeni të sigurt në vete dhe ndiheni se mund...
Trenat e metrosë ndaluan qarkullimin  pasi një grua e moshuar ngiste makinën e saj në hekurudhën e Newcastle.  Shoferja po shkonte drejt aeroportit para se të ndalonte në...
Kryetari i Kuvendit Gramoz Ruçi i ka dërguar një letër ngushëllimi senatit dhe dhomës së deputetëve të Italisë pas tragjedisë në Genova ku humbën...
Ngjarja që tronditi mëngjesin e së martës Londrës dyshohet të jetë sulm terrorist. Policia ka arrestuar Salih Khater pasi përplasi makinën me barrierat e sigurisë...
Në tragjedi njerëzore ana humane e njerëzve që përballen me vendngjarjen është mjaft vlerësuese. Janë momente tensioni dhe dëshpërimi ku kushdo mund të humbë...
Nga Erion Hiluku Me delikatesën e duhur, një prej televizioneve kombëtare raporton për ndotjen e akullit në lokalet e Tiranës. Edhe më i kujdesshëm është...
Vijon aksioni për garantimin e sigurisë ushqimore në terren. Kështu Autoriteti Kombëtar i Ushqimit ka ushtruar kontrolle në qarqet Tiranë, Shkodër, Fier, Korçë dhe...
Familja e Admir Bokrinës kanë hapur dyert e mortit në Oblikë të Shkodrës. Prindërit kishin vetëm 10 ditë që ishin kthyer në Shqipëri me pushime...
Një makinë SUV që është ndërtuar për t’i bërë ballë plumbave dhe për të lëshuar nga xhami i përparmë gaz lotsjellës për njerëzit që...
Një tërmet me magnitudë 4,7 ballë të shkallës Rihter tronditi qendrën e Italisë dje në mbrëmje, sipas Institutit Kombëtar Gjeologjik dhe Vullkanologjik (INGV). Tërmeti ka...
Zinedin Zidan gjendet aktualisht pa një skuadër, pas largimit të papritur nga Reali i Madridit, ku në tre vite fitoi edhe tre Champions League....
Policia e Korçës ka vënë në pranga një 49-vjeçare e shpallur në kërkim për mashtrim, dhe e dënuar me 3 vjet e 6 muaj...
Në tragjedinë e Genovas nga shembja e një ure, 37 persona mbetën të vdekur, mes tyre ishin edhe dy shqiptarë. Dy shqiptarët, Marjus Djerri dhe...
Nga Gjon Ndreja Pa dyshim që Pogradeci është ndër qytetet me bukuri natyrore të rralla, të vendit tonë. Lartësia prej 700 metra mbi nivelin e...
Kai Sauer, shefi i misionit të Finlandës në OKB ka qenë asistent i Marti Ahtisaarit. Deutsche Welle e pyeti për planin Ahtisaari dhe idetë...
Pjesëmarrja në protesta është një ndër të drejtat e qytetarëve në shtetet demokratike. Por sipas Anketës së Cilësisë së Jetës, të kryer nga Komisioni Europian,...
Nuk është ende e qartë se çfarë e shkaktoi shembjen e urës Morandi në qytetin italian të Xhenovas, por disa shpjegime janë diskutuar. Ura e...
Kur përtypni çamçakëz ju thithni më shumë ajër dhe ky veprim fryn barkun. Gjatë përtypjes së çamçakëzit stomaku mendon se shumë shpejt do t’i shkojë...
Një shpërthim ka ndodhur dje në Vlorë. Ngjarja ka ndodhur në lagjen “Isa Boletini” ku është vendosur lëndë eksplozive në parukerinë e shtetases S. Hoxhaj,...
Turqia ka dyfishuar tarifat ndaj disa produkteve të importit me origjinë amerikane, siç janë autoveturat dhe alkooli, në atë që zëvendëspresidenti turk, Fuat Oktay...
Një shqiptar është ekzekutuar natën e kaluar në Athinë. Mediat greke shkruajnë se ai është 36 vjeç por nuk e japin emrin. Shqiptari është gjetur...
Gazeta “Zëri” ka arritur ta sigurojë një raport të hartuar nga gjashtë ekspertë serbë dhe të përkrahur nga Fondacioni për Shoqëri të Hapur në...
Ambasada shqiptare në Itali ka konfirmuar emrat e dy shqiptarëve që mbetën të vdekur mes rrënojave të urës Morandi në Genova. Ambasada bën të ditur...
Lëvizja e Qytetarëve të Lirë (Pokret slobodnih graxhana - PSG) ka përsëritur sot se hedh poshtë idenë për korrigjim kufijsh në Kosovë dhe ka...
Një police ka arritur t’i shpëtojë jetën një gruaje që ishte viktimë e dhunës në familje.  Gruaja po goditej me thikë para apartamentit të saj...
35 viktima të konfirmuara deri tani në tragjedinë e ndodhur dje në Genova ku u shemb ura Morandi, pjesë e autostradës A10. Mediat italiane...
Një zbulim bombastik ka ardhur nga hetimet e zhvilluara për puçin e vitit 2016 në Mal të Zi, ku u tentua të eleminohej ish-kryeministri...
Ramos ka thënë së fundi se largimi i CR7 është humbje e madhe, por asnjë lojtar nuk është mbi këtë klub dhe këtë emblemë....
Lionel Messi i ka thënë një “Jo” kombëtares argjentinase, të paktën për momentin. Njoftimi vjen nga Argjentina, aty ku e përditshmja “Clarin” citon burime...
Katastrofa e një dite më parë në Genova nuk ka prekur vetëm familjet italiane por edhe ato shqiptare. Mes tyre është edhe familja Djerri...
Sistemi VAR, video asistentit të gjyqtarit ka kohë që ka filluar të praktikohet në disa liga futbolli. Së fundmi, ky sistem është praktikuar edhe...
“Rënia e urës në Genova është një thirrje e paneglizhueshme për reflektim” – kështu shkruan në një postim në Facebook, zv/ministri i Infrastrukturës dhe...
Kur zemra nuk punon mirë, trupi heton simptomat e një sulmi të mundshëm. Ato nuk njihen lehtë, pasi ndonjëherë janë të komplikuara dhe mund të...
Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj ka shprehur ngushëllimet për tragjedinë që ndodhi në Xhenova, ku u shemb ura e autostradës dhe ku...
Politikanët e djathtë amerikanë dhe ata të Ballkanit po afrohen, por interesat e tyre më shumë i ndajnë sesa i bashkojnë. Nga Eric Gordy Javët e...
Rusia frikohet se pranimi i Perëndimit, i udhëhequr nga SHBA-ja, për ndarje të Kosovës, me të cilën Serbisë do t’i përkisnin veriu dhe manastiret,...
Një 25-vjeçar i dyshuar si trafikant droge është arrestuar nga policia e Vlorës gjatë një operacioni ku janë sekuestruar municione luftarake, armë, mjete ujore...
Ndërkohë që kërkimet poshtë rrënojave të urës së shembur një ditë më parë në Genova të Italisë vijojnë, mediat italiane kanë nisur të publikojnë...
Një tjetër shqiptar konfirmohet i vdekur pas katastrofës në Itali, ku u shemb ura Morandi. Ai është Eduard Bokrina, i cili po udhëtonte me viktimën...
Presidenti i Republikës, Ilir Meta i dërgon një mesazh homologut italian Sergio Mattarella, pas tragjedisë së sotme të ndodhur në Xhenova. Të paktën 35 persona...
Deputetët shqiptarë nuk kanë vetëm llogari bankare, vila e makina luksoze, por edhe kredi në bankë. 59 deputetë rezultojnë që të kenë marrë kredi në...
Autoritetet venezueliane thonë se kanë arrestuar 14 persona të tjerë në lidhje me përpjekjen e dyshuar për të vrarë Presidentin e vendit, Nicolas Maduro. Ndër...
Operacionet e shpëtimit në qytetin italian të Xhenovës kanë punuar gjatë natës për të kërkuar të mbijetuar të mundshëm pas rënies dramatike të një...
Një tjetër shqiptar rezulton i zhdukur pas katastrofës në Itali, ku u shemb ura Morandi. Ai është Eduard Bokrina, i cili po udhëtonte me viktimën...
Morena Taraku ka hedhur poshtë spekulimet rreth shtatzënisë së mundshme duke thënë se vetë është fëmijë. Megjithatë, zeshkania po vazhdon të shijoj jetën në shtetin...
Ta zbuloni se a po ju tradhton partneri asnjëherë nuk është detyrë e lehtë – por shumica e njerëzve më parë do ta kuptonin...
Tirana përforcohet edhe me një tjetër futbollist. Shpëtim Moçka është futbollisti më i ri i skuadrës së Tiranës. Portieri i cili në sezonet e fundit...
Marjus Djerri, 22-vjeçari nga Shijaku është i pari viktimë shqiptare e konfirmuar nga tragjedia e urës Morandi, dhe pas tij edhe shoku me të...
Prokurori i Përgjithshëm i Ilinoisit ka paditur “Trump International Hotel & Tower” të Çikagos për thyerjen e ligjeve mjedisore. Padia e Lisa Madigan thotë se...
Presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiç ka vizituar Institutin Teknik Ushtarak, transmeton Koha.net. “Ushtria jonë është shumë e fuqishme”, ka thënë ai me këtë rast...
Një studim i realizuar së fundmi ka treguar se mungesa e gjumit ka një ndikim të madh në jetën tuaj sociale të përditshme. Sipas studiuesve...
Në kuadër të procesit të mirëmbajtjes së kabinave, Drejtoria Rajonale OSHEE për Tiranën do të kryejë punime në disa kabina. Si pasojë në zonat e...
Profesori i Shkencave Politike në Beograd, Dragan Gjukanovic thotë se marrëdhëniet ndërmjet Serbisë dhe Gjermanisë nuk do të ndryshojnë pavarësisht kundërshtimeve të pikëpamjeve mbi...
Kryeministri Edi Rama i ka uruar mirëmëngjesin ndjekësve të tij me një video nga Kisha e Shën Mërisë duke i uruar besimtarëve katolikë ditën...
Kapiteni i Argjentinës, Lionel Messi, ka zgjedhur të pushojë nga futbolli ndërkombëtar. Sipas “TNT Sports”, Messi do të pushojë deri në një vendim të...
Nëse keni menduar se jeni në mesin e grave të rralla që nuk e pëlqejnë punën e tyre, ju jeni gabim. Bëhet e ditur nga...
Për emigrantët ardhja për pushime në gusht në Shqipëri është kthyer në një kalvar të vërtetë pritjesh pa fund në aeroporte dhe çmimesh të çmendura, si në asnjë vend tjetër të Europës. Nëse në fillim të muajit gusht...
Ministri i Jashtëm i Rusisë, Sergey Lavrov, tha se herët apo vonë ndikimi i dollarit do të zvogëlohet dhe se shumë shtete do të...
Genova po përjeton momente tepër të vështira, pas shembjes së urës Morandi, që deri më tani u ka marrë jetën 35 personave. “Një projekt i...
Qytetarët që kanë aplikuar për kredi te butë në bashkinë e Tiranës dhe që janë shpallur fitues në fazën e parë kanë kohë deri...
Skandali “Pronto” përfundimisht nuk do të gjykohet nga Departamenti i Krimeve të Rënda në Gjykatën Themelore të Prishtinës. Para dy ditësh është marrë vendim...